Richard Sulík na témy slovenská politika, Európska únia a ekonomika.

Zrušenie štátnych sviatkov alebo ako zvýšiť životnú úroveň | Videoblog .týždeň

Politická strana Sloboda a Solidarita už v minulosti prišla s návrhom na zrušenie štátnych sviatkov. Hoci sa úspech nedostavil, dnes prišiel s podobným návrhom aj minister hospodárstva Peter Žiga. Ten navrhuje zrušenie dvoch štátnych sviatkov – 1. september, Deň Ústavy SR a 15. september, Sedembolestná Panna Mária. Predseda SaS túto iniciatívu na zrušenie štátnych sviatkov víta.

Ako totiž vo svojom videoblogu pre .týždeň vysvetľuje, štátne sviatky a dni pracovného pokoja nie sú darček od štátu zamestnancom, ktorí zaplatia zamestnávatelia. Naopak, všetky štátne sviatky si zaplatia zamestnanci sami, čo sa následne odzrkadľuje na ich výplatných páskach. Richard Sulík preto považuje zrušenie štátnych sviatkov za správnu cestu k tomu, ako zvýšiť trvalo životnú úroveň slovenských občanov.

Štátne sviatky nie sú darček od štátu

Richard Sulík: Predstavme si, že každý druhý deň by bol štátny sviatok. To znamená, všetci pracujúci, ktorí niečo vyrábajú a poskytujú služby, by vyrobili len polovicu, resp. by poskytli len polovicu služieb. Zamestnanec vo Volkswagene by vyrobil polovicu áut, pekár by upiekol polovicu chleba atď. Logicky z toho vyplýva, že títo ľudia by len polovicu zarábali. Keď polovicu vyprodukujú, tak môžu len polovicu zarábať. A z tohto automaticky a logicky vyplýva, že štátne sviatky a dni pracovného pokoja nie sú akýsi darček od štátu zamestnancom, ktorí zaplatia zamestnávatelia. Žiadne také! Všetky štátne sviatky si zaplatia zamestnanci sami, a to tak, že ich mzdy sú nižšie, ako by boli, keby sme štátne sviatky nemali. Toto je podstatná úvaha v celej diskusii o štátnych sviatkoch.

Správna cesta ako zvýšiť životnú úroveň slovenských občanov

A teraz sa pozrime, koľko máme štátnych sviatkov, máme ich 15. Pokiaľ viem, tak Luxembursko, ako jediná európska krajina, má 18 štátnych sviatkov. Lenže Luxembursko je z pohľadu Slováka nepredstaviteľne bohatá krajina a môže si to ekonomicky dovoliť. A okrem Luxemburska majú všetky ostatné krajiny menej štátnych sviatkov a má to svoje dôvody. No a preto, čuduj sa svete, chválim a vítam iniciatívu ministra hospodárstva Petra Žigu, ktorý chce znížiť počet štátnych sviatkov. On navrhuje zrušenie štátnych sviatkov, a to 1. september, Deň Ústavy SR. S čím plne súhlasím, to som už dávnejšie vravel. Veď máme 1. január, Deň vzniku Slovenskej republiky a okrem toho, 1. septembra majú byť deti v škole. A potom ešte chce zrušiť 15. september, Sedembolestnú Pannu Máriu. Výborne, podporujem, lebo toto je správna cesta k tomu, ako zvýšiť trvalo životnú úroveň slovenských občanov.

Je dobré, že minister Žiga navrhol zrušenie štátnych sviatkov

Eugen Korda: Vy by ste ktorý štátny sviatok ešte zrušili?

Richard Sulík: Ja by som zrušil aj viac, ale tieto dva je celkom dobrý začiatok. Štátne sviatky, ktoré mne osobne by nejako veľmi nechýbali, sú napr. 8. máj, a tým, že máme 29. august, SNP, tak si nemyslím, že treba ešte extra oslavovať koniec druhej svetovej vojny. Potom napríklad cirkevné sviatky mne nejako extra nič nehovoria, lebo som ateista, čiže tam by to bolo na diskusiu s cirkvami. Ale Slovensko je sekulárny štát, nie je viazaný na žiadne náboženstvo alebo ideológiu a z tohto pohľadu si myslím, že máme príliš veľa cirkevných sviatkov, a preto je dobré, že minister Žiga navrhol zrušenie štátnych sviatkov, jedného necirkevného, 1. september a jedného cirkevného, 15. september.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

  1. Dobry den p. Sulik,
    opat pozdravujem z Mnichova. Posielam moj druhy prispevok s navrhom na riesenie. Co keby ste tak namiesto zrusenia statnych sviatkov, z ktorych ludia maju radost, navrhli znizenie platov poslancov v slovenskom parlamente ?! Na zaciatok by stacilo tak na polovicu alebo za to nic nerobenie by im postacil co tak plat normalneho pracujuceho Slovaka, navrhujem tak medzi 300-500, Eur.! To by sa Slovakom zvysila zivotna uroven a hlavne by pribudlo penazi do statu! Keby som mala byt objektivna, tak by som vsetkym slovenskym poslancom nedala zarobit ani na slanu vodu! Viete, za to marnotratne vysedavanie alebo vobec nepritomnosti v parlamente bez vysledkov a bez roboty a nekonecneho sa nabalovania si penazi zo statu a okradania slovenskych obcanov je to nedostojne a nezodpovedne.!
    Andrea, Mnichov

  2. Dobry den p. Sulik,
    pozdravujem z Mnichova. Som velmi sklamana Vasimi uvahami o zruseni statnych sviatkov. Pozrite sa, ja zijem v Nemecku uz 17 rokov a kazdy obcan v Nemecku sa tesi na tieto volne dni. Ved zivot to nie je len penazna mamona, nahananie penazi, zivot je aj o oddychu, ucteni si prislusneho napr. ja ako veriaci clovek cirkevneho sviatku. Ved nechajte tym slovenskym obcanom si aspon vydychnut. Ved aj tak sa zrusenim tychto sviatkov nic na Slovensku nezmeni, ved to su len prazdne reci do vetra, ze hadam sa im zvysia zarobky? Skutocne siahat uz na to, co je aspon pre ludi dobre, je pre Slovakov smutne. Ved vy ako ekonom presadzujte ekonomicke reformy, ako by sa mala zvysit zivotna uroven Slovakov a nie porovnavat s Luxemburskom, tak sa snazte POLITICI to urobit tak, aby to fungovalo ako v inych statoch. Ved tie statne sviatky alebo volne dni su odrazom fungujucej ekonomiky.
    Andrea, Mnichov