Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Tajomstvo skvelej pizze je v ceste, omáčke a teplote
Richard Sulík na témy slovenská politika, Európska únia a ekonomika.

Tajomstvo skvelej pizze je v ceste, omáčke a teplote

Do robota dáte 600g hladkej múky (niekde predávajú múku špeciálne na pizzu), 340ml vody, polovicu čerstvých kvasníc (21g; borci používajú špeciálne pivné kvasnice), 12g soli a 15g olivového oleja. S množstvami buďte presný, lebo cesto nebude hebké. Necháte riadne vymiesiť, povedzme 12 minút (ak necháte pridlho cesto bude príliš vlhké lebo múka pustí opäť vodu). Potom cesto rozdelíte na 4 časti, vyformujete z nich guľky a necháte hoďku až hoďku a pol kysnúť pri izbovej teplote a prikryté vlhkým uterákom.

Zatiaľ SPRAVÍTE OMÁČKU a to tak, že najprv na čírenom masle (viď status z 14.2.) usmažíte cibuľku (borci zoberú šalotku) do zlatista, (asi po 5 minútach pridáte nasekaný cesnak, lebo ten sa robí kratšie), potom šupnete jednu konzervu pasírovaných paradajok (nie pretlak) a nakoniec zopár čerstvých paradajok (tie tomu dajú chuť, ako by omáčka bola len z čerstvých rajčín), ktoré buď nakrájate úplne na drobno alebo predtým stiahnete z kože (dáte na minútu do vriacej vody), aby vám rajčinové kožky netrčali zo zubov. Podľa chuti pridáte chilli, oregáno, bazalku (odporúčam sušenú, lebo omáčka sa cca 20 minút varí a čerstvá bazalka nepekne sčernie). Necháte vychladnúť.

ROZPÁLITE TRÚBU na úplné maximum (ideálna teplota pre tenkú taliansku pizzu je 313 stupňov, moja trúba dá 280; ak tá vaša nedá aspoň 250, pizzu nerobte). Ale pozor, žiadna trúba nepovie pravdu a keď pípa, že dosiahla max teplotu, je to v skutočnosti o dobrých 30 či 40 stupňov menej. Preto si kúpte teplomer a teplotu vždy merajte. Pizza musí ísť do fest rozpálenej trúby.

Vykysnuté cesto vyvaľkáte (skutočný pzzaiolo to spraví vo vzduchu a len rukami), potriete omáčkou a obložíte podľa chuti. Večná otázka je, či syr (mozarella, ktorá nie je v sáčku s vodou) rovno na omáčku a až potom šunku, olivy a pod. alebo naopak. Vyskúšajte.

PIZZU šupnite do rozpálenej trúby na 5 až 7 minút, frajeri majú takú lopatku na pizzu s krátkou rúčkou. Ak sa do toho teraz pustíte, na obed môžete pred rodinou machrovať.

Tajomstvo skvelej pizze

Komenty k článku nájdete tu >>

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.