Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie | R. Sulík
Richard Sulík na témy slovenská politika, Európska únia a ekonomika.

Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie | Richard Sulík v rádiu Expres (2. časť)

Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie | Predseda politickej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík v stredu poskytol rozhovor pre rádio Expres. Počas diskusie v bruselskom štúdiu zaujímali Braňa Závodského …

Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie - Sulík[yendifplayer audio=2]
… predovšetkým dve témy – kto bude nový predseda SaS a slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie. Táto stránka je venovaná druhej časti rozhovoru s Richardom Sulíkom na tému slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie.

Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie nebude blamáž

Braňo Závodský: Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie štartuje 1. júla a končí 31. decembra. Najprv by som sa spýtal na vaše stanovisko k prípravám na slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie. Ale mám pocit, že je to aj trošku zbytočné, lebo vy hovoríte o Lajčákovi a jeho tíme, že sú to profíci a že nemáte k príprave na slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie žiadne výhrady a z organizačného pohľadu tam nevidíte trhliny. Ale predsa, nevyrušujú vás tie informácie o verejných obstarávaniach, a o veľkom galavečeri za takmer 200 tisíc eur? Dnes ďalšie správy o prenájme limuzín, čo by vyšlo 80 tisíc za jednu limuzínu. Toto vás nevyrušuje?

Richard Sulík: Áno, nie, že vyrušuje, samozrejme, nečítam to, nepočujem to rád. Vnímam to ako plytvanie peňazí a nijako to nechcem obhajovať, ale keď sa ma opýtate, či je Slovensko po technickej stránke pripravené, tak si myslím, že je pripravené aspoň do takej miery, že zo slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie nebude nijaká veľká blamáž.

Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie je len veľké divadlo

Braňo Závodský: Na druhej strane ale dodávam, opäť vaše slová, asi to nebude blamáž, ale aj tak, slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie je len veľké divadlo a keby to aj zajtra zrušili, nič sa nestane. To naozaj myslíte vážne, že vec, za ktorú ideme dať takmer 70 miliónov eur na prípravy, je len veľké divadlo?

Richard Sulík: Keby slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie nebolo, nič sa nestane, lebo pred pár rokmi predsa vznikla funkcia predsedu Rady, tá dlhé roky nebola, a preto bolo predsedníctvo. Predseda Rady mal predsa nahradiť to predsedníctvo. To predsa malo byť dávno zrušené, ale krajiny sa tomu bránili, lebo je to pre ne marketing. Preto by som nepovedal, že 70 miliónov eur je vyhodených z okna. O slovenskom predsedníctve v Rade Európskej únie tvrdím, že keby sa zajtra zrušilo, život ide normálne ďalej. Ale hovorím to aj preto, že je dôležité si to uvedomiť a povedať si dobre, keď už zo slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie niečo máme vyťažiť, tak poďme vyťažiť. Nejaké valné revolučné rozhodnutia v Európskej únii my teda rozhodne neurobíme, na to je aj tých 6 mesiacov príliš krátko, ale vieme to využiť ako marketing. Tak na tomto si dajme záležať, aby sme slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie využili ako marketing, ako prezentáciu Slovenska v Európskej únii.

Čo môže Slovensko ponúknuť Európskej únii

Braňo Závodský: Toto je ono? Lebo je to presne v protiklade s tým, čo rozprávajú oni, napríklad s pánom Ivanom Korčokom, ktorý je šéfom prípravného výboru. Keď som sa s ním bavil, tak on hovorí, že základná téza pre slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie neznie tak, že čo z toho môže dostať Slovensko, ale naopak, čo môže Slovensko ponúknuť Európskej únii.

Richard Sulík: Pán Korčok je v prvom rade diplomat, ktorého si mimoriadne cením a považujem ho za jedného z najlepších diplomatov, ktorých momentálne Slovensko má, ale na druhej strane, naďalej je to diplomat, naďalej musí hovoriť to, čo mu nadiktuje jeho zamestnávateľ – Ministerstvo zahraničných vecí SR. Pán Korčok ťažko povie, že na tento marketingový ošiaľ sme sa dobre pripravili.

Kto, čo ovplyvnil

Braňo Závodský: Čiže naďalej platia tie slová, že nemáme reálnu možnosť nič ovplyvniť?

Richard Sulík: Pozrite si pred nami kto, čo ovplyvnil a potom dva roky dozadu malo predsedníctvo Grécko, veď tí nevedia riadiť bufet. Keby predsedníctvo v Rade Európskej únie naozaj niečo znamenalo, tak k tomu v živote nepustia Grékov. Pozrite sa, ako si spravujú svoju krajinu.

Braňo Závodský: Povedzme Holanďania, ktorí odovzdávajú predsedníctvo nám, v princípe začali s tým, aby sa posilňovali napríklad námorné veci, Frontex. 18 mesiacov je tu priemer schvaľovania niečoho, zrazu v priebehu ich predsedníctva je to v podstate vybavené a my to už ani počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie nebude musieť nejako veľmi doťahovať. Nie je aj to dôkaz, že ak je veľká a silná téma, verejný tlak zvonku, že aj tá predsednícka krajina dokáže nastoliť tému a presadiť ju?

Richard Sulík: A veď keby nebolo holandské predsedníctvo, tak to spraví niekto iný. Ale to ste dobre povedali, že keď už raz je silný tlak verejnosti alebo silný tlak z toho, ako sa veci vyvíjajú, veď migrantská kríza je mimoriadne silná záležitosť aj bez predsedníctva by to išlo rovnako rýchlo. A posilnenie agentúry Frontexu, Frontex je európska agentúra, a tam Európska komisia musí v prvom rade konať a aj sa snažia. Juncker, ako šéf Komisie, predložil návrh, čo všetko chce s Frontexom robiť. Čiže áno, oni tam niečo urobili, aj Slovensko niečo urobí, len ja vám hovorím, že keby to predsedníctvo neexistovalo, ta to urobí niekto iný, kto už existuje. Donald Tusk by sa tam možno osobne angažoval oveľa viac.

Migrantská kríza a priority Slovenska

Braňo Závodský: Vieme, že medzi prioritami slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie bude aj migrantská kríza, ale že tam bude aj spoločná digitalizácia, energetická bezpečnosť a pod. Čiže nemala by byť predsednícka krajina možno odvážnejšia a nastoľovať témy, ktoré možno sú kontroverzné a môžu spôsobiť problém, ale nechcem teraz hovoriť o mlieku, ale áno, aj to je jedna z tých vecí. Ale ako aj povedal pán Korčok, ide o to, čo dá Slovensko Európe, inými slovami, to slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie nie je o tom, že teraz my ideme niečo pre Slovensko vyboxovať.

Richard Sulík: Ja by som napríklad priority volili mierne inak, na úplne prvé miesto by som dal migrantskú krízu a potom už ďalšie priority ani nepotrebujeme, lebo slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie nebude trvať 6 rokov, ale 6 mesiacov.

Odmietavé stanovisko pri prerozdelení utečencov je správne

Braňo Závodský: Aj by ste boli na mieste Kaliňáka alebo Fica povedzme trošku zdržanlivejší, ako zmierlivejší?

Richard Sulík: Odmietavé stanovisko pri prerozdelení utečencov považujem za správne, určite by som ho nemenil, ani meniť nebudem ale chcem spomenúť jednu vec, ktorú ste v úvode povedali, že ja som nabral takú rétoriku ako Robert Fico o utečencoch.

Braňo Závodský: To ste aj vy priznali.

Richard Sulík: Ja som ale nehovoril, že budem monitorovať moslimov. Niekoľkokrát som povedal, že väčšiu hlúposť som nepočul.

Vydrží Európska únia?

Braňo Závodský: Teraz vaše stanovisko k rozpoltenej Európskej únii. Aj vy hovoríte, Európa je spolok krajín do dobrého počasia. Tak toto je evidentne zlé počasie, sme po ekonomickej kríze, máme tu migrantskú krízu, nevieme čo s tým. Povedzte z vášho pohľadu, čo s týmto aj vzhľadom na slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie môžeme urobiť?

Richard Sulík: 23. jún bude kľúčový, to je britské referendum. Od toho či zostanú, alebo odídu z EÚ sa bude strašne veľa odvíjať. V každom prípade, Európska komisia akoby sa utrhla z reťaze a dochádzajú s takými návrhmi, kde sa veľa poslancov chytá za hlavu. Napríklad 250 tisíc eur pokuta, čo považujem za vrchol absurdnosti.

Braňo Závodský: To ale asi nebude.

Richard Sulík: Nebude, lebo to neprejde ani len Európskym parlamentom a pritom Európsky parlament vždy doteraz odhlasoval prerozdelenie migrantov.

Braňo Závodský: Čiže vydrží Európska únia?

Richard Sulík: Vydrží, ja ani nehovorím, že sa rozpadne, ani som to nehovoril, ale mohlo by dôjsť k výraznému oslabeniu kompetencií, ktoré má Európska únia, lebo aj tak s nimi nedokáže rozumne narábať. To znamená, nech začne Európska únia vracať kompetencie členským štátom, a tam napríklad som dúfal, že Holanďania počas svojho predsedníctva budú viac tlačiť na vracanie kompetencií.

Braňo Závodský: Čiže počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie budete tlačiť na vracanie kompetencií?

Richard Sulík: Áno, Európska únia by mala viac dodržiavať princíp subsidiarity, to znamená, to, čo vedia rozhodovať členské krajiny, nech rozhodujú ony.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.