Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Sulík - životopis | Sulik.sk
Richard Sulík na témy slovenská politika, Európska únia a ekonomika.

Richard Sulík | Životopis

Richard Sulík sa narodil v roku 1968. Keď mal dvanásť rokov, emigrovali s rodinou do Nemecka, kde Richard Sulík absolvoval technické gymnázium. Po maturite začal v Mníchove študovať Allgemeine Physik (ekvivalent nášho štúdia MatFyz). O dva roky však zmenil svoje študijné zameranie a nastúpil na Ekonomickú univerzitu, opäť v Mníchove. Toto štúdium ukončil nadobudnutím prediplomu.

Po návrate na Slovensko založil v roku 1991 spoločnosť FaxCopy zameranú na dovoz kancelárskej techniky. Počas aktívneho vedenia spoločnosti začal študovať Ekonomickú univerzitu v Bratislave so špecializáciou na dane a daňové poradenstvo. Vedenie spoločnosti FaxCopy opustil v roku 2001. Ešte počas štúdia sa stal poradcom novovymenovaného ministra financií Ivana Mikloša pre daňovú reformu. „Koncepcia daňovej reformy“, ktorú vypracoval, bola súčasne aj jeho diplomovou prácou. Štúdium ukončil obhájením diplomovej práce: „Daňová reforma SR“. Táto bola odobrená v apríli skúšobnou komisiou v rámci štátnej skúšky, v máji koaličnou radou, koncom októbra schválil všetky zákony týkajúce sa daňovej reformy parlament a v decembri 2003 definitívne Národná rada prelomila prezidentovo veto. Nasledujúci deň podal Richard Sulík ako poradca Ivana Mikloša výpoveď (od zoznámenia Richarda Sulíka s Ivanom Miklošom a schválením zákonov prešlo iba neuveriteľných 51 týždňov).

V roku 2004 sa stal riaditeľom mestskej spoločnosti OLO a.s. s cieľom vykonať jej reštrukturalizáciu. Po dosiahnutí svojich ambícií dal v marci 2006 výpoveď. Stal sa opäť poradcom, tentokrát nasledujúceho ministra financií Jána Počiatka, po boku ktorého zotrval do roku 2007.

Iba niečo vyše roka pred parlamentnými voľbami v marci 2009 sa Richard Sulík stal predsedom vlastnej pravicovo-liberálne orientovanej strany Sloboda a Solidarita. Nasledoval rok 2010 a voliči posunuli vo voľbách túto mladú stranu do parlamentu. V júni 2010 bol Richard Sulík zvolený za predsedu parlamentu. Na pozícii predsedu parlamentu zotrval z dôvodu pádu vlády do 13.októbra 2011. Začiatkom roku 2012 sa na Slovensku konali predčasné parlamentné voľby. Richard Sulík sa dostal do opozície, odkiaľ vytrvalo a nahlas nesúhlasí s politikou eurosocialistov v Európskom parlamente. V máji 2014 bol zvolený za stranu SaS za poslanca Európskeho parlamentu. Rok na to bol podľa prieskumu agentúry Focus vnímaný ako druhý najznámejší slovenský europoslanec. Po marcových parlamentných voľbách v roku 2016, v ktorých strana SaS získala 12,1 %, sa Richard Sulík stal lídrom najsilnejšej pravicovej strany. Naďalej však obhajuje záujmy slovenských občanov z pozície europoslanca.

Viac informácií:
Richard Sulík Wikipédia >>
Richard Sulík CV >>