Richard Sulík na témy slovenská politika, Európska únia a ekonomika.

Letné protesty proti zlodejom v politike sú veľkým úspechom | R. Sulík v rádiu Expres

06.09.2016 | Letné opozičné protesty proti zlodejom v politike SaS a OĽANO pred bytovkou Bonaparte, kde býva aj premiér Fico, posielajú ministra Kaliňáka do basy. Mimoriadne schôdze o ich odvolávaní sa stále posúvajú. Čo s tým opozícia urobí? Prichystá ďalšie protesty? A ako zareaguje na Dankove parlamentné zmeny ak s ním nechce rokovať? Má na to byť k súčasnej vláde …

… alternatívou? Braňo Závodský sa rozprával s opozičným lídrom a predsedom strany Sloboda a Solidarita Richardom Sulíkom.

Nebudeme davu brániť

Braňo Závodský: Vy v tom máte jasno? Má ísť Kaliňák do basy?

Richard Sulík: Ak to dav na proteste proti zlodejom v politike začne kričať, nebudeme mu v tom brániť, to by bolo veľmi neprirodzené. Každopádne, my sme za to, aby kauza Kaliňák/Bašternák bola riadne vyšetrená, aby nezávislý súd rozhodol. A áno, ak rozhodne, že je vinný, tak samozrejme.

Oni nie sú čestní ľudia. Títo ľudia nemajú v politike čo hľadať. Robia z našej krajiny banánovú republiku. Veď to je absolútny nonsens, aby premiér býval v byte, ktorý je zjavne postavený z ukradnutých peňazí na DPH vratkách, aby minister vnútra bol vyšetrovaný pre majetkové podvody a stále neodstúpil z funkcie. Toto je to smutné, nie mreže na Bonaparte – to sú žarty.

Robert Kaliňák nemá čo byť ministrom vnútra

Vláda mala odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka preto, lebo je vyšetrovaný pre možné majetkové podvody a keby to boli spravili, tak žiaden dav by na ulici nebol kričal, žiaden protest proti zlodejom v politike by sa nekonal. Ten dav je až následok toho, že nekonali. A, samozrejme, aj koaliční partneri – Andrej Danko, Béla Bugár, a potom poslanci, o ktorých som si myslel, že stoja na správnej strane barikády – Žitňanská, Šebej, Kresák – všetci strčili hlavu do piesku a Béla Bugár ešte začne Kaliňáka aj obhajovať. A pritom je oficiálne vyšetrovaný za majetkové podvody. Tento človek nemá čo byť ministrom vnútra.

Protesty proti zlodejom v politike sú veľkým úspechom

Braňo Závodský: Z mimoriadnej schôdze o odvolávaní predsedu vlády Roberta Fica sa stal len obyčajný bod septembrovej schôdze NR SR. S prerušenou schôdzou o odvolávaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka nemáme v tomto momente žiadne informácie.

Richard Sulík: Bohužiaľ, áno, je to tak. Andrejovi Dankovi natoľko stúpla sláva do hlavy a natoľko ho ovládla pýcha, že si teraz myslí, že môže porušovať akékoľvek pravidlá.

Braňo Závodský: Čo s tým idete robiť, ak vás koalícia na čele s Andrejom Dankom takto zotiera? Napríklad ďalšie protesty?

Richard Sulík: Protesty proti zlodejom v politike sme ťahali celé leto. Dvanásť protestov po sebe. Takéto niečo ešte na Slovensku nebolo. Protesty proti zlodejom v politike považujem za veľký úspech, že sme to nielen organizačne zvládli, ale že nám tam chodilo stále dosť ľudí. Hoci naše hlavné požiadavky – odstúpenie Kaliňáka z funkcie a vysťahovanie Fica z Bonaparte – nesplnili. V poriadku, títo ľudia v sebe nemajú štipku slušnosti. Ale jedna vec sa cez toto leto stala, kariéra Roberta Kaliňáka je definitívne zlikvidovaná. Tohto človeka si už Smer nedovolí dať ako nejakého korunného princa alebo nasledovníka Roberta Fica. Takisto ako stiahli Pavla Pašku.

Vrátime politický zápas tam, kam patrí

V tomto momente nemáme naplánované žiadne ďalšie protesty proti zlodejom v politike. Za druhý veľký úspech považujem to, že sa nám túto tému podarilo udržať pri živote. Zvažovali sme, že 16. septembra (deň mimoriadneho samitu) by bolo niečo ako generálny protest, ale to robiť nebudeme. Včera sme to uzavreli a povedali sme: „V poriadku, vrátime ten politický zápas tam, kam patrí, a to je do parlamentu.“

Na zmeny sme pripravení reagovať

Braňo Závodský: Tvrdíte, že po predsedníctve Slovenska v Rade EÚ tu môžu nastať veľké zmeny. S kým potom pôjdete do vlády? Aká je alternatíva?

Richard Sulík: Nemusíme to dnes všetko vedieť. Na zmeny sme pripravení reagovať. Čo je dôležité, je byť na to pripravený a konkrétne, mať najlepší program, mať na to ľudí, mať na to dostatočné organizačné zázemie, aj finančnú vybavenosť, nemať nacucnutých oligarchov, atď.

Braňo Závodský: Ak ste takto na nože s Bugárom a s Dankom, viete si predstaviť s nimi ďalšiu spoluprácu?

Richard Sulík: Po voľbách sa vždy spraví hrubá čiara. Pozrieme sa, kto má koľko mandátov, aké sú možné koaličné konštalácie a podľa toho sa zachováme.

Braňo Závodský: Ale nie Smer, to stále platí?

Richard Sulík: Presne tak.

Zmeny rokovacieho poriadku odmietame, lebo takto sa to nerobí

Braňo Závodský: Zmena rokovacieho poriadku – vy ste to a priori odmietli. Nechcete s nimi vôbec rokovať. Hovoríte, že preto, lebo ten štýl, akým chce pán Danko meniť rokovací poriadok, že to láme cez koleno. Ja by som vám len pripomenul situáciu z roku 2011, kde naproti celej opozícii ste zmenili rokovací poriadok v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora z tajnej na verejnú. Dnes hovoríte, že oni chcú meniť rokovací poriadok bez toho, aby to s vami prediskutovali, ale veď vy ani nechcete diskutovať.

Richard Sulík: Tú zmenu, zmeniť voľbu z tajnej na verejnú, sme robili kvôli našim koaličným poslancom, lebo tam bolo 6 zradcov. Zmeny boli motivované koalíciou, nie opozíciou. Ale zmeny, ktoré pripravuje pán Danko, nie sú určené pre koaličných poslancov. Sú určené len preto, aby obmedzili opozíciu. A rokovací poriadok je špeciálny zákon v tom, že tam je dobré, aby sa dohodla koalícia s opozíciou na zmenách. Ja si tiež viem predstaviť, že by sme sa na viacerých bodoch dohodli. Preto sme Andrejovi Dankovi viackrát navrhli, aby zriadil pracovnú skupinu, my tam radi prídeme, budeme diskutovať.

Ale odmietame zmeny rokovacieho poriadku unblock, lebo takto sa to nerobí. Toto je špecifický zákon, kde mala byť opozícia vtiahnutá od samého začiatku.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.