Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Odvodový bonus - Zmena paradigmy - Sulik.sk
Richard Sulík na témy slovenská politika, Európska únia a ekonomika.

Odvodový bonus – Zmena paradigmy

Prečo Odvodový bonus zaujal odborníkov aj bežných ľudí?

Pretože Odvodový bonus je jediný ucelený a podrobne prepracovaný systém, ktorý komplexne rieši neefektívnu, zložitú a neudržateľnú sociálnu politiku Slovenska.

Druhé vydanie knihy „Odvodový bonus“ je vypredané. Knihu si však môžete stiahnuť bezplatne vo formáte PDF. Pre stiahnutie kliknite na ikonku PDF.
Odvodový bonus - Zmena paradigmy na stiahnutie v PDF formáte
Pre informácie o výhodách Odvodového bonusu pokračujte v čítaní >>

Odvodový bonus a jeho výhody

Súčasný komplikovaný sociálny a odvodový systém by mohol byť nahradený jediným odvodom a jedinou sociálnou dávkou. Politici sa však boja veľkých zmien. Súčasný sociálny systém je postavený na dávno zastaraných a hlavne neudržateľných pravidlách, ktoré boli prijaté pred zhruba 120 rokmi. Slovensko pritom môže byť prvou krajinou na svete, ktorá si vyriešila dane, odvody, sociálne dávky, dôchodky a dokonca aj problém nízkych miezd.

400-odvodovy-bonus-zmena-paradigmy-richard-sulik

 1. Zvyšuje solidaritu v sociálnom systéme – príjmy od štátu sa budú znižovať súbežne s vlastnými príjmami, a peniaze od štátu teda dostanú len tí, ktorí ich naozaj potrebujú. To okrem iného znamená, že bohatí už neobdržia napríklad prídavky na deti.
 2. Sprehľadňuje sociálny systém – súčasný sociálny a odvodový systém je mimoriadne neprehľadný. Na jednej strane tak umožňuje zneužívanie ľuďmi, ktorí vedia v systéme „chodiť“, na druhej strane sa však skutočná pomoc tým, ktorí ju naozaj potrebujú, nemusí dostať. Komplikovaný odvodový systém navyše zbytočne pridáva prácu účtovníkom a mzdovým pracovníkom. Aj to celý proces zamestnávania komplikuje a predražuje.
 3. Znižuje náklady na administratívu – jediný odvod a jedinú daň bude vyberať len jediná inštitúcia. To výrazne zjednoduší proces prerozdeľovania peňazí, ako od občanov k štátu, tak od štátu smerom k občanom.
 4. Znižuje sa počet úradníkov o min. 20% – zníženie byrokracie citeľne zníži potrebu financovania armády úradníkov, ktorí sa podieľajú na spravovaní súčasného daňovo-odvodového a sociálneho systému.
 5. Odstraňuje bariéry zamestnávania – výrazne sa zjednoduší dnešný zložitý výpočet odvodov a zmenší sa tiež náročná byrokracia, ktorá je nevyhnutná pri zamestnávaní nových pracovníkov.
 6. Výrazne znižuje odvodové zaťaženie – úspora nákladov a najmä rozšírenie odvodového základu umožňujú veľmi výrazné zníženie odvodového zaťaženia pracujúcich. V dôsledku toho sa príjem pracujúcich výrazne zvýši.
 7. Podporuje tvorbu pracovných miest – značné zníženie odvodového zaťaženia a zjednodušenie administratívy povedie k oveľa jednoduchšiemu a efektívnejšiemu vytváraniu pracovných miest. Odvodový bonus tak môže byť veľmi účinným prostriedkom v boji proti vysokej nezamestnanosti na Slovensku.

Odvodový bonus – zhrnutie

 • Odvodový bonus predstavuje skutočnú zmenu paradigmy v štátnom sociálnom a odvodovom systéme. Je spravodlivejší, solidárnejší a nahrádza aktuálny komplikovaný, neefektívny a neudržateľný systém, ktorý už nie je možné plátať čiastkovými reformami.
 • Odvodový bonus predstavuje prvý komplexný návrh zmeny sociálneho a odvodového systému v histórii Slovenska. Jeho ciele sú jasne definované a na problematiku ponúka ucelený pohľad.
 • Odvodový bonus oceňujú ako odborníci, tak aj významné osoby z radov zamestnávateľov. Tento nový systém oceňujú ako reálnu a žiaducu alternatívu k dnešnému nekoncepčnému systému.
 • Autor sa pri tvorbe Odvodového bonusu inšpiroval návrhom držiteľa Nobelovej ceny za ekonómiu a jedným z najväčších ekonómov 20. storočia Miltona Friedmana. Tento návrh je veľmi podrobne predstavený v 240 stranovej publikácii s názvom „Odvodový bonus“. Nič komplexnejšie doteraz na Slovensku nevzniklo.


Pre akékoľvek podnety, pripomienky, dotazy a kritiku som k dispozícii na richard@oldweb-sulik.sk. Koho zaujíma ďalší osud odvodového bonusu, ten má možnosť sa zaregistrovať do Newslettru ,,SaS pre VÁS,, >>

Richard Sulík

Súpis kapitol knihy “Odvodový bonus”

1. Demografický vývoj v 21. storočí
2. Dnešný finančný vzťah medzi občanom a štátom
3. Nedostatky dnešného systému
4. Zmena paradigmy
5. Basic Income a Negative IncomeTax
6. Odvodový bonus
7. Makrodopady
8. Mikrodopady
9. Realizácia
10. Fungovanie v praxi
11. Rozhrania
12. Prechodné obdobia
13. Medzinárodné záväzky
14. Odvodový bonus vo svete
15. Často kladené otázky k odvodovému bonusu
16. Kritika k odvodovému bonusu
17. Podporili a napísali
Prílohy
/Použitá literatúra

Podrobnosti

▪ Prílohy – Áno
▪ Počet strán: 240 strán
▪ Formát: PDF
▪ Rozlíšenie: 481 x 680
▪ Veľkosť: 12,1 MB
▪ Jazyk: slovenský jazyk
▪ ISBN: 8096937812