Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Nový predseda SaS | Richard Sulík na Exprese, 1. časť
Richard Sulík na témy slovenská politika, Európska únia a ekonomika.

Nový predseda SaS | Richard Sulík v rádiu Expres (1. časť)

Nový predseda SaS | Predseda politickej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík v stredu poskytol rozhovor pre rádio Expres. Počas diskusie v bruselskom štúdiu zaujímali Braňa Závodského predovšetkým dve témy – kto bude nový …

Nový predseda SaS Richard Sulík - Rádio Expres[yendifplayer audio=1]

… predseda SaS a slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie. Táto stránka je venovaná prvej časti rozhovoru s Richardom Sulíkom na tému nový predseda SaS.

Nový predseda SaS bude mať mandát na 4 roky

Braňo Závodský: Richard Sulík je na Slovensku aktuálnym lídrom pravice aj opozície. Snaží sa ju riadiť z bruselského europarlamentu, ale zároveň patrí k najhlasnejším kritikom Európskej únie, jej kvót na všetko možné či jej ekonomickej politiky. Posledný rok sa s rétorikou smerom k utečencom vyrovnal Ficovi. Okrem toho rieši problémy vo vlastnej strane. Ako sa teda z postu opozičného lídra vyrovná s našim predsedníctvom v Rade Európskej únie, ktoré považuje len za zbytočné divadlo? A ako dopadne chystaný mimoriadny kongres v SaS, keď zatiaľ nemá súpera o post nového predsedu SaS? Pán Sulík, ak by som parafrázoval vaše slová, s Jozefom (Mihálom) ste sa dohodli. Čo teda bude nasledovať? Mimoriadny kongres s voľbou vás ako staro-nového predsedu SaS?

Richard Sulík: 11. júna je na Slovensku zrejme kongresový deň, lebo vtedy bude mať kongres aj KDH, aj SMK. My budeme voliť nového predsedu SaS, lebo ako som avizoval, vzdám sa funkcie. To znamená, po 11. júni, ten, kto bude zvolený za nového predsedu SaS, bude mať mandát na 4 roky. Považujem to za dôležité aj preto, lebo vôbec nie je vylúčené, že na jar to Robert Fico vzdá a odíde z funkcie. Neviete, čo sa zomelie, kľudne môže dôjsť aj k predčasným voľbám a chcem, aby SaS bola pripravená.

11. jún bude dobrý termín

Braňo Závodský: Keď si chcete voľbou nového predsedu SaS predĺžiť mandát o štyri roky predčasne, upokojili sa už nálady v strane a tvrdé vyhlásenia, že vaše rozhodnutie voľbu nového predsedu SaS takto urýchliť je nedemokratické a nedáva priestor súperovi.

Richard Sulík: Martin Poliačik a Lucia Nicholsonová sa vyjadrili takto, je to ich právo, ale väčšina členov strany voľbu nového predsedu SaS takto nevidí. Ja som v podstate moje terajšie funkčné obdobie skrátil a keď si členovia myslia, že stranu má viesť niekto iný, tak majú teraz možnosť povedať, že kto, a preto 11. jún bude na voľbu nového predsedu SaS dobrý.

Braňo Závodský: Budete mať protikandidáta?

Richard Sulík: Jozef Mihál povedal, že proti mne za nového predsedu SaS kandidovať nebude, naopak, že ma podporí. Pokiaľ viem, Ľubo Galko tiež nebude kandidovať, ale môže sa rozhodnúť niekto iný kandidovať na nového predsedu SaS. Do 31. mája je možné podať prihlášku.

Braňo Závodský: To je nová informácia, lebo Ľubomír Galko odpovedal na otázky zdržanlivo, že: „Mám čas, dám vám vedieť v júni.“

Richard Sulík: Veď vám hovorím, že pokiaľ viem, na nového predsedu SaS nebude kandidovať.

Fico dosiahol v slovenskej politike všetko, čo sa len dalo

Braňo Závodský: Vy ste na spoločnej tlačovke s Jozefom Mihálom, povedali: „Musíme to urobiť teraz, keď skončí predsedníctvo Slovenska, mám informácie, že predseda vlády sa vzdá svojho postu a odíde z politiky.“

Richard Sulík: Že to zvažuje.

Braňo Závodský: To viete odkiaľ?

Richard Sulík: Mám svoje informácie. Vy tiež neprezrádzate svojich informátorov. Navyše, ja to teraz nepovažujem za kľúčovú vec, len chcem byť aj na takúto alternatívu pripravený.

Braňo Závodský: Dobre, ale čo sú to za reči zrazu hovoriť, že trojnásobný premiér Slovenska sa chce vzdať svojho fleku a zodpovednosti, ktorú má.

Richard Sulík: Robert Fico dosiahol v slovenskej politike všetko, čo sa len dalo.

Braňo Závodský: To tvrdíte vy. Robert Fico môže byť štvornásobný premiér, prezident, čokoľvek.

Richard Sulík: Myslím si, že už má dosť. Je v politike sto rokov a mal aj zdravotné problémy.

Braňo Závodský: Ale viete, kam tým smerujem. To znie ako by ste vy váš krok tým predčasným mimoriadnym kongresom ospravedlňovali a našli ste si takúto vetičku, musíme zvoliť nového predsedu SaS, lebo Fico sa vzdá funkcie.

Richard Sulík: Je to jeden z dôvodov, prečo to urobiť, aby sme boli pripravení, ale nie je to, samozrejme, ani jediný, ani ten, ktorý to celé vyvolal.

Braňo Závodský: A veríte tomu, že Robert Fico by sa mohol vzdať?

Richard Sulík:: Nevylúčil by som to. To sa kľudne môže stať.

Ficova hysterická reakcia – dôkaz, že nie sme vedľa

Braňo Závodský: Ako potom reagujete na Roberta Fica, že on má zas informácie, že v SaS je veľa koksu? Je v SaS veľa koksu?

Richard Sulík: Nikdy žiaden nebol. Keď sa už ideme o tomto baviť, tak si myslím, že niektorí členovia vlády Roberta Fica majú vážny problém s kokaínom.

Braňo Závodský: Buďte konkrétny, prosím.

Richard Sulík: Nebudem konkrétny, ale vráťme sa k tej hysterickej reakcii. Keby na informácii, že Robert Fico to možno na budúci rok vzdá, nič nebolo, tak na to Robert Fico nebude ani reagovať.

Braňo Závodský: Ale vy ste líder pravice, tak si zaslúžite reakciu.

Richard Sulík: Nie, to si dobre všimnite na čo on reaguje. On tiež nereaguje na všetko, čo povieme. Keby toto bolo len z brucha vymyslené, tak ani si to len nepovšimne. A na tejto hysterickej reakcii vidieť, že až tak vedľa to nie je.

Braňo Závodský: No dobre, tak si na to počkáme.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.