Richard Sulík na témy slovenská politika, Európska únia a ekonomika.

Korupcia Európskej únie | EÚ korumpuje najviac

Korupcia Európskej únie – V Bruseli vznikol byrokratický moloch, ktorý nikdy nepodliehal demokratickým voľbám a dávno sa odstrihol od občanov. Táto mašinéria Európskej únie so 60 tisíc úradníkmi a s 27 komisármi na čele, …

Korupcia Európskej únie

… ktorých občania nevolia, si vystačí úplne sama. Demokraciu nahradila hrou na demokraciu a jediné, čo skutočne prekáža, je volič.

Pre upevňovanie svojej moci si bruselský moloch počas desaťročí vytvoril rafinovaný systém, ktorým korumpuje volených politikov a ktorí tvoria bariéru k občanom. A práve preto je EÚ najväčším zdrojom korupcie.

Odmeňovanie Europoslancov za porušovania pravidiel

Jednou z foriem korupcie je vedomé trpenie porušovania pravidiel, čo je celkom slušné svinstvo, lebo poslanec či komisár sa stáva „spolupáchateľom“. Napríklad odmeňovanie poslancov je nastavené tak, že k základnému platu a k náhradám (cca 12 tisíc €) dostane poslanec 300 € za každý deň, ktorý sa zúčastní rokovania parlamentu. Na „zúčastnenie sa“ na rokovacom dni stačí, aby sa poslanec podpísal do prezenčnej listiny a to je možné už od 6:45 ráno. Samozrejme nie preto, aby ctení poslanci mohli od siedmej ráno usilovne rokovať, ale preto, aby stihli doobedňajšie lietadlo domov. Všetci to vedia, no bruselský moloch nemá záujem to meniť, lebo práve tí poslanci, ktorí robia tieto nechutnosti, budú čušať ako vši pod chrastou, keď pôjde o zníženie rozpočtu. Zato redaktori, ktorí to filmovali, boli vykázaní z budovy.

Korupcia eurokomisárov po skončení funkcie

O čistú korupciu ide aj v prípade eurokomisárov po skončení ich funkcie. Eurokomisár zarába niečo vyše 20 tisíc € a aby to chudáčik nemal príliš ťažké po skončení funkcie, má nárok na 60 percent tohto platu do doby, kedy si nájde nové zamestnanie (maximálne však tri roky). Väčšina komisárov (25 z 27) vrátane toho nášho, si našla zamestnanie skôr ako po troch rokoch, mnohí dokonca ihneď, no peniaze z Bruselu poberali ďalej a bruselský moloch toto vedome toleruje. Dokáže si niekto predstaviť, že si nejaký bývalý komisár a medzičasom aktívny politik v domovskej krajine (povedzme minister dopravy) bude na Brusel otvárať ústa, keď v rozpore s pravidlami berie 12 tisíc € mesačne?

Korupcia EÚ prostredníctvom eurofondov

Skutočnú a mimoriadne vážnu korupciu predstavujú eurofondy. Okrem toho, že deformujú podnikateľské prostredie (tie, ktoré idú do súkromnej sféry) a sú nespravodlivé voči tým, ktorí ich nedostanú, sú najmä najväčším zdrojom korupcie. To je dané (1) sumou, (2) zdrojom a (3) použitím. Sumou preto, že sa jedná o miliardy eur. Zdrojom preto, že pochádzajú z Bruselu a väčšina obyvateľstva ich vníma ako peniaze, ktoré padli z neba, resp. nám ich daroval strýčko z Ameriky a teda aj citlivosť verejnosti na korupciu je v prípade eurofondov výrazne nižšia. No a použitím preto, že často sú to vyslovené hlúposti a zbytočnosti, ktoré sú z nich financované. Veľa krát nájde ukradnutá čiastka efektívnejšie využitie ako tá časť, ktorá ide na oficiálny účel.

Eurofondy pripomínajú situáciu, kedy biely človek doniesol indiánom ohnivú vodu a to najmä kvôli korupcii, ktorú generujú.

Je verejným tajomstvom, že mnoho politikov je priamo zainteresovaných na eurofondoch a to províziami, úplatkami, tichými podielmi na firmách, ktoré ich čerpajú a pod. Tak ako v deväťdesiatych rokoch skorumpovala privatizácia celú generáciu politikov, korumpujú dnes eurofondy až na pár výnimiek všetkých, ktorí o nich rozhodujú.

Eurofondy slúžia ako „držhubné“

Kľúčový problém je v tom, že eurofondy slúžia ako „držhubné“ a v tomto zmysle sa vyjadril aj predseda európskeho parlamentu Martin Schulz na svojej návšteve Slovenska, keď neskryte povedal, že si je vedomý obrovského zaťaženia Slovenska kvôli eurovalom a práve preto sa on zasadí za viac eurofondov. To je rovnako čistá korupcia. Slovenskí politici na jednej strane súhlasia s miliardami pre Grécko, španielske banky, Cyprus a pod. a na druhej strane pritečú eurofondy, na ktorých sa môžu slušne nabaliť.

Tunelovanie členských krajín prostredníctvom eurofondov

Bruselskému molochu tento stav samozrejme vyhovuje, lebo týmto spôsobom (milí lokálni politici, vy bude súhlasiť s miliardovými zárukami a inými nezmyslami a zato my prižmúrime všetky oči, keď sa budete nabaľovať na eurofondoch) sa dajú tunelovať členské krajiny, čím sa dostávajú stále viac do závislosti od Bruselu. Preto aj EÚ vo veľa prípadoch rozkrádania eurofondov strčí hlavu do piesku a slovenské zastúpenie EÚ na čele s Dušanom Chrenekom zaryto mlčí.

Rozkrádanie eurofondov chráni rozkrádača a trestá okradnutého

No neostáva to len pritom. Pokiaľ by niekto naozaj chcel riešiť rozkrádanie eurofondov, narazí na zvrátené pravidlá, ktoré chránia rozkrádača a potrescú okradnutého. Keď si nechá nejaká obec spraviť povedzme sanáciu smetiska a zaplatí za to 200 tisíc € a jeden z obecných poslancov, zistí, že išlo o nehorázne predraženú zákazku (čo samozrejme nikoho netrápi, lebo veď spoluúčasť bola len 5 % a zvyšok sú eurofondy), tak nech ho boh chráni, keď na to poukáže. Eurofondy by totiž musela vrátiť obec a nie tá firma, ktorá sa s niekým na ministerstve podelila. A preto obecné celé zastupiteľstvo drží zobák a majiteľ firmy je vysmiaty.

Korupcia rozkladá našu spoločnosť

Som presvedčený, že existuje omnoho viac príkladov, avšak tie uvedené stačia na to, aby bolo zrejmé, že bruselský moloch systematicky korumpuje lokálnych politikov a tým si upevňuje svoju moc. Z Bruselu chodia smernice a nariadenia, ktoré tvoria ľudia, ktorých sme si nikdy nezvolili a ktoré musíme slepo prijať. Národná rada SR, ktorej poslanci boli riadne zvolení a majú skutočný mandát od občanov, môže akurát dodatočne schváliť bruselské výmysly.

Aké je riešenie?

Slovensko v Európskej únii sa musí snažiť o dve veci. Po prvé, eurofondy znížiť o sumu, ktorú platí Slovensko zo štátneho rozpočtu do Bruselu. Keď napríklad máme ročne nárok na eurofondy v celkovej výške 3 miliardy € my sami platíme zo štátneho rozpočtu 1 miliardu €, tak treba tieto čiastky saldovať, čo znamená, že my by sme neplatili do Bruselu nič a zároveň by sme mali nárok už len na 2 miliardy €. Po druhé, všetky eurofondy (s výnimkou nárokovateľných v poľnohospodárstve), na ktoré budeme mať po uplatnení prvého bodu nárok, presmerovať do výstavby diaľnic. Aj tam sa síce kradne, ale to je ľahšie kontrolovateľné.

Samozrejme, nebude to ľahké a nepôjde to zo dňa na deň. Ale sústredeným vyjednávaním sa môžeme k tomuto cieľu aspoň priblížiť a tým utlmiť nielen závislosť od bruselského molochu, ale najmä korupciu, ktorá postupne rozkladá našu spoločnosť.

Zdroj:
* http://dotsub.com/view/01ad2718-073c-474a-ac40-c7a72e199d55

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

 1. Jana says:

  Prečo sa eurofondy nemôžu použiť na opravu výtlkov? Veď aj peniaze na rómsku problematiku boli použité na rôzne iné účely, než boli určené.

 2. J. Husár says:

  Žiaľ, tu je už neskoro. Aké kroky robí pán Sulík v Bruseli? Žiadne HDP, ale rovnováha ekonomiky. Z nej sa dá vypočítať aj oveľa viac, napríklad druhy dlhov. Pozrite si rovnicu rovnováhy za vtedajčie ščlenské štáty a omdliete. My sme sa však hrnuli do EÚ aj eurozóny. Mali sme požadovať, aby nemali dlhy. Vtedy to nikoho nezaujímalo.

 3. Jan Trungel says:

  Pán Sulik je ekonom, má dobré ekonomické myslenie a názory, jeho článok je pravdivý, všetci s ním súhlasíme.
  Ale veď pán Sulik bol predsedom zákonodarného parlamentu!!! Bol jedným z troch najsilnejších mužov v štáte!!! Mal svojich ministrov vo vláde!!! Ako je to možné, že svojich vládnych partnerov nepresvedčil o svojich ekonomických názoroch? Prečo jeho vládna strana nepripravila do parlamentu zákony, v ktorých by bol presadil svoje ekonomické náziory? Mal veľkú moc!!! A nechal padnúť svoju vládu i parlament!!! To je nepochopiteľné. Za čo mu vlastne v týchto príspevkoch ľudia ešte fandia? Ve´d sklamal svojich voličov!! Keď bol u moci nič nedokázal!!!!
  A eurofondy? Obec s 286 obyvateľmi pýtala na podnet stavebnej firmy, eurofondy na výstavbu kanalizácie za 3,2 mil euro. Nehorázne predražené. Poslanec a hlavný kontrolór obce toto podali na orgány činné v trestnom konaní. Výsledok? Neuspeli, prokurátor podanie zamietol!!!

 4. Maťo says:

  Okrem výstavby diaľnic by sa podľa mňa mali eurofondy nasmerovať aj do výstavby železničných koridorov a do investícií do kvalitnej verejnej dopravy. Považujem to dokonca za dôležitejšie ako diaľnice.

 5. Jana says:

  Otázka k článku o Národnom konvente o EÚ:
  Kto tak veľmi chce pracovať viac ako 48 hodín týždenne a nie je mu dovolené? Dá sa menovať konkrétnejšie?

 6. Lars Schotte says:

  Henten clanok je celkom OK.
  Namiesto toho sustavneho Fico-bashingu, kery uz leze na nervy, lebo neni treba stale omielat, aky je Fico zlodej.
  Tam treba taketo temy otvarat, ktore sice su zname, ale nie su sucastou verejnej diskusie, pricom by ale mali byt. Lebo kym sa toto nebude stale vyhadzovat ludem na oci, tak sa ani nic nezmeni.
  Cize takyto clanok ano. Tu clovek vidi, ze SaS este STALE vie. ALE preco sa takto neslo aj na ten skandal s vojenskym spravodajstvom (VSS)? Ja som ten posledny, kery suhlasi s Schutzom, ale v jednej veci ma dokonca aj Schutz pravdu, a to je, ze Slovensko NEPOTREBUJE VSS. Cize VSS je systemovy problem a menej to ma spolocne s tym, ci tam sedi Fico, alebo niekdo iny. SaS musi ziadat likvidaciu VSS a hotovo. Potom sa moze ist dalej, lebo ludie uz maju dost teho staleho Fico bashingu a Radicova ked bola pri moci (aj s SaS – Galkom), tak to nehali bezat. Preco sa to nezlikvidovalo este vtedy a nepozatvaralo to secko, ked sa uz vtedy o tom vedelo, ako sa kradne? Toto si treba uvedomit, ze ludie nie su blby.

 7. peter says:

  Dobry den panu Sulik,

  co sa tu deje v tomto niekedy prosperujucom state po roku 1989?.
  Mohol by uz niekto otvorene povedat v parlamente ze co je toto za republiku, co je toto za stat, ako funguje a na akych zakladoch?, aka samostatnost?, aka suverenita? … ked sme dnes ako novodobá kolónia odkazani na Miliardy € rocne z euroreich fondov a aj tak mame Miliardy € rocne deficit št. rozpoctu a pritom v ziadnom rezorte nie su peniaze na rozvoj abudovanie tohto statu a jeho infrastruktury, a nie su ani len peniaze na udrzbu toho vsetkeho co sa tu vybudovalo za 40 rokov toho “strasneho” systemu, na ktory len kazdy kyda najma z tych ktori sa za poslednych vyse 20 r. nabalili a nabalili sa na 100 generacii dopreduu a nabalili sa najma z toho co tu ten “obludný” system pred nimi za tych 40 r. vybudoval.
  Do roku 1989 tento stat nemal ani deficit, ale prebytok rozpoctu, nemal statny dlh, ale jemu dlzili ine staty. Stat mal majetok, kapital – podniky, mal z neho vynosy a teda mal z coho financovat fungovanie aj rozvoj statu – vsetko sa tu vybudovalo, okrem dialnic.
  Dnes stat uz takmer ziadny produkcny kapital v podobne podnikov nema, nema majetok, nema zisky, nie je na financovanie nicoho a len natrca ako žobrák ruku na eurofondy a popri tom sa aj tak musi zadlzovat. Odovzdava posledne zbytky svojej suverenity do ruk Zapadnych neokolonialistov ktori si z tohto nasho statiku spravili poslusneho koloniálneho vazala a poskoka, financne zavisleho na eurofondikoch ktore aj tak nestacia na rozvoj statu a blaho obyvatelstva, ale len robia bohatych jednotlivcov este ovela bohatsimi a radoveho občana chudobnejsim.
  Z tohto statu uz nikdy nebude stat pre slusny zivot slusnych ludi. Od roku 1989 pani miliardari bohatnu o dalsie miliardy a chudoba sa prepada do coraz vacsieho otroctva a biedy z ktorej je coraz tazsie sa vymanit. Hitom poslednych 8-10 rokov sa stalo celozivotne dlhove zotrocovanie obyvatelstva bankami ktore boli za par drobnych odovzdane nadnarodnym bankam, ktore sa za zmocnenie nasich byvalych bank, odmenili tym, ze z obcanov tohto statu spravili hypotekarnych dlhovych otrokov na cely produktivny zivot. Poskytovanim nevydane vysokych uverov vyhnali ceny byvania do cien realitnej bubliny r. 2007. V tomto state sa slusnemu pracujucemu cloveku neoplati zit.

 8. Eurouradnik says:

  A takto lahko sa ziskavaju volici – staci ich postvat proti EU, ach aka vdacna tema…

  Teraz trochu objektivnosti:

  • Nevoleni eurouradnici su ako zamestnanci narodnych ministerstiev – poculi ste uz o krajine, kde sa uradnici volia? :),

  • Eurokomisari priamo voleni nie su (zatial, aj ked idea tu uz bola), ale su nominovani clenskymi statmi (nasimi politikmi, ktorych sme si zvolili),

  • Okrem eurokomisarov su tu aj europoslanci, ktorych sme si zvolili priamo. Ak sa nam nepaci, co robia, tak protestujeme, nabuduce ich nezvolme, atd…ale nezabudajme, ze sme to my vsetci, kto ich tam dosadil,

  • A nakoniec tu mame este aj Radu EU, ktoru tvoria ministri z clenskych statov. A kto su nasi ministri? Opat su to ludia, ktorym sme dali sancu zucastnovat sa na moci pri volbe politickej strany,

  A preto sa mi jezia chlpy, ked citam v novinach populisticke “Brusel rozhodol…”. V Bruseli rozhoduju ludia, ktorych sme si priamo ci nepriamo zvolili…

  A pokracujem:

  • “Plat” pre komisara po skonceni funkcie sa nevyplaca, aby chudacik mal z coho zit, ale aby nemal motivaciu zarabat si na zivobitie “predavanim” neverejnych informacii, ku ktorym sa dostal pocas svojho funkcneho obdobia. Zverejnovanie tychto informacii je samozrejme zakazane, ale kolko je medzi name takych, co zakazy nerespektuju…

  • Eurofondy narusujuce trh – Musim priznat, ze som sam liberalne zmyslajuci clovek. Ale uznavam, ze zasahy statu su v niektorych pripadoch uzitocne (napriklad vyrovnavanie priepastnych rozdielov medzi regionmi, krajinami). Nechcem tuto temu rozoberat do detailov, myslim, ze staci povedat jedno. Opytajte sa nejakeho Ira, ci si mysli, ze eurofondy (a EU) su zlo. Irsko bolo pred vstupom do EU chudobna krajina. A dnes? V HDP na obyvatela (PPP) su nad priemerom EU (v 2011 to bolo 129% EU. Pre porovnanie v tom istom roku bolo Slovensku na urovni 73%),

  • Eurofondy a saldovanie – namiesto saldovania a inych abrakadabra, by sme sa mali snazit vyuzivat eurofondy na maximum. Cerpanie eurofondov je na SVK ubohe a castokrat pouzite na hluposti…ale to uz sme zase pri nasich priamo a demokraticky zvolenych politikoch.

  A tak dalej a tak dalej… Mili citatelia, skuste sa nad tym kriticky zamysliet a nezobat vsetky informacie, ktore su Vam podlozene. Prosim 

  • robert says:

   Chyba lávky:
   – • Eurokomisari priamo voleni nie su (zatial, aj ked idea tu uz bola), ale su nominovani clenskymi statmi (nasimi politikmi, ktorych sme si zvolili)
   Otázka: Ktorí naši politici volili eurokomisárov a členov Európskej komisie? Kde je to hlasovanie o menách?
   Blbosť:
   Okrem eurokomisarov su tu aj europoslanci, ktorych sme si zvolili priamo. Ak sa nam nepaci, co robia, tak protestujeme, nabuduce ich nezvolme, atd…ale nezabudajme, ze sme to my vsetci, kto ich tam dosadil
   Otázka: Kto my všetci? Tá menšina? Poznáte výsledky účasti slovenských europoslancov do volieb? Prerátali ste si aké je to percento oprávnených voličov a koľko je to v skutočnosti ľudí? Myslíte si že súčasný prezident je prezidentom všetkých občanov SR? Veď ho nevolila ani polovica oprávnených voličov. Napriek tomu drzo reprezentuje tento štát – toť ďalší podvod na voličoch!
   BLBOSŤ:
   A preto sa mi jezia chlpy, ked citam v novinach populisticke “Brusel rozhodol…”. V Bruseli rozhoduju ludia, ktorych sme si priamo ci nepriamo zvolili…
   Otázka: VY naozaj veríte že rozhodujú? Tak potom ste naivný človek, alebo klamete sám seba i iných. Apropos ak by aj chceli, sú prehlasovaní…
   Žiaľ, nevidíte, alebo nechcete vidieť, že o osude Európy sa snaží rozhodovať hŕstka ľudí zgrupená v Európskej komisii, ktorá, ak to zjednodušene poviem, predkladá EP materiály a europoslanci jej odhlasujú to, čo ona chce (väčšinou) veď si stačí pozrieť hlasovania….

   • Eurouradnik says:

    1. myslim, ze eurokomisara za krajinu navrhuje vlada. A mate pravdu, nie je to verejna diskusia. Ale vraciam sa k tomu, ze zle zvoleni politici plodia castokrat len vysledky hodne ich samych,

    2. volba europoslancov – bohuzial s tym Vam a ani sebe nepomozem. Zijeme v demoracii (aspon formalnej) a kazdy obcan ma pravo ist volit. Ak to pravo nevyuzije, nepodiela sa na veciach verejnych a potom je stazovat sa neskoro.

    3. Slovensko je jednym z clenskych krajin EU. To znamena, ze je tam dalsich X krajin, ktore su tiez zastupene svojimi poslancami a ministrami. A ako to uz byva, velke krajiny casto udavaju smer a male sa pridaju do toho ktoreho nazoroveho tabora. A co s tym spravime? nic. Rovnako ako obcania napr. Trnavy nemozu rozhodovat o otazkach celeho Slovenska, tak ani Slovensko nemoze ocakavat, ze bude dominantnym hracom 500 milionovej EU. Napriek tomu, aj male krajiny maju urcity vplyv, coho dokazom je castokrat nepruzne rozhodovanie, zapricinene hladanim koncenzu. Chcel by som pripomenut, ze na Slovensku bolo referendum o vstupe do EU. V jedinom uspesnom referende (ak ma pamat neklame) sa obcania vyjadrili, ze su za vstup do EU, co obnasalo aj stratu casti narodnej suverenity. Ale na to sa uz nejako zabudlo.

    Vseobecna poznamka. Europske institucie nie su dokonale. Ako kazda verejna sprava trpia svojimi chorobami. Ale aj napriek tomu, funguju relativne dobre. A ludia casto vinia EU za zivotnu uroven na Slovensku. Veru, necudujem sa! Su masirovani politikmi, ktori odputavaju pozornost od skutocnych problemov, ktore nie su schopni riesit. EU je ale iba ramec a ak sa v nom nevieme pohybovat, je to len a len nasa vina.

    • „Nevoleni eurouradnici su ako zamestnanci narodnych ministerstiev – poculi ste uz o krajine, kde sa uradnici volia?“

     Pod euroúradníkmi sa nemyslia len radoví úradníci, ale aj činitelia a predstavitelia EÚ s reálnou a veľkou mocou. Také niečo na úrovni členských krajín neexistuje.
     ——

     „Eurokomisari priamo voleni nie su (zatial, aj ked idea tu uz bola), ale su nominovani clenskymi statmi (nasimi politikmi, ktorych sme si zvolili),“

     Stále však nie sú volení, len politicky nominovaní.
     ——-

     „Okrem eurokomisarov su tu aj europoslanci, ktorych sme si zvolili priamo. Ak sa nam nepaci, co robia, tak protestujeme, nabuduce ich nezvolme, atd…ale nezabudajme, ze sme to my vsetci, kto ich tam dosadil,“

     Európsky parlament je JEDINÝ demokraticky volený orgán EÚ, no jeho právomoci sú len veľmi nízke – najmä v porovnaní napríklad s Európskou komisiou.
     ——-

     „A nakoniec tu mame este aj Radu EU, ktoru tvoria ministri z clenskych statov. A kto su nasi ministri? Opat su to ludia, ktorym sme dali sancu zucastnovat sa na moci pri volbe politickej strany,“

     Opäť ľudia s veľkou mocou, ktorí priamo volení neboli.
     ———

     „• “Plat” pre komisara po skonceni funkcie sa nevyplaca, aby chudacik mal z coho zit, ale aby nemal motivaciu zarabat si na zivobitie “predavanim” neverejnych informacii, ku ktorym sa dostal pocas svojho funkcneho obdobia. Zverejnovanie tychto informacii je samozrejme zakazane, ale kolko je medzi name takych, co zakazy nerespektuju…“

     Som veľmi prekvapený, že takéto niečo myslíte vážne. Ak niekto „predá“ neverejné informácie, napriek tomu, že to mal zakázané, tak porušil zákon a má byť náležite potrestaný. Vy však takúto motiváciu riešite zvráteným spôsobom – nie trestami, ale naopak – tým, že všetkých paušálne korumpujete. Nemal by každý politik dostávať pri nástupe do funkcie milión eur, nech potom nemá motiváciu kradnúť? Skúste sa zamyslieť nad absurditou tohto zvráteného konceptu preventívneho korumpovania politikov. Keby ste to nechali tak a povedali, že títo úradníci si jednoducho užívajú svoje výhody, tiež by to nebolo v poriadku, ale bolo by to predsa oveľa čestnejšie.

     A druhá vec – toto samozrejme nebráni týmto ľuďom, aby tieto informácie predali. Takže takto môžu byť AJ podplatení a AJ porušovať zákon.
     ———–

     „Eurofondy narusujuce trh – Musim priznat, ze som sam liberalne zmyslajuci clovek. Ale uznavam, ze zasahy statu su v niektorych pripadoch uzitocne (napriklad vyrovnavanie priepastnych rozdielov medzi regionmi, krajinami).“

     http://europskaunia.oldweb-sulik.sk/eurofondy-regionalne-rozdiely/
     ————–

     „ Irsko bolo pred vstupom do EU chudobna krajina. A dnes? V HDP na obyvatela (PPP) su nad priemerom EU (v 2011 to bolo 129% EU. „

     Toto sa však nestalo vďaka eurofondom, ale napriek nim. Írsko zbohatlo vďaka ekonomickej slobode http://www.heritage.org/research/reports/2006/06/how-ireland-became-the-celtic-tiger
     Nie je možné udržateľne zbohatnúť z dotácií. Práve naopak, dotácie formujú kultúru závislosti. Ak by čerpanie eurofondov pomáhalo ekonomike, najúspešnejšie krajiny by boli Grécko a Španielsko, ktoré patria v prepočte na obyvateľa medzi najväčších prijímateľov tejto „pomoci“. No opak je pravdou, práve tieto krajiny patria medzi tie, ktoré majú najväčšie problémy. A je to tak vždy – či ide o krajiny EÚ, alebo africké krajiny.
     http://www.strana-sas.sk/bude-aj-grecku-trvat-dobehnut-zvysok-europy-320-rokov/481
     http://richardsulik.blog.sme.sk/c/299077/Solidarita-s-Greckom-vyjadrena-v-peniazoch.html
     http://www.spiegel.de/international/spiegel/spiegel-interview-with-african-economics-expert-for-god-s-sake-please-stop-the-aid-a-363663.html

     Mimochodom, zaujímavé je tiež to, že nespomínate dve zásadné veci. Po prvé to, ako Írsko v referende demokraticky odmietlo Lisabonskú zmluvu, a potom muselo o tom hlasovať ešte raz. Po druhé to, ako euro zničilo prosperujúcu írsku ekonomiku – keďže vďaka umelo nízkym úrokovým mieram nafúklo bubliny na realitnom trhu a v bankovom sektore, ktoré potom spľasli.
     ———–

     „Eurofondy a saldovanie – namiesto saldovania a inych abrakadabra, by sme sa mali snazit vyuzivat eurofondy na maximum. Cerpanie eurofondov je na SVK ubohe a castokrat pouzite na hluposti…ale to uz sme zase pri nasich priamo a demokraticky zvolenych politikoch.“

     Sám píšete, že eurofondy sú často používané na hlúposti. No pri zachovaní rovnakých podmienok bude ďalšie čerpanie eurofondov znamenať ešte väčšie podporovanie hlúpostí, plytvanie a korupciu, keďže je možné predpokladať, že v rámci dnešného systému smerovali eurofondy na tie najefektívnejšie možnosti využitia.
     http://en.wikipedia.org/wiki/Marginal_product
     ————–

     „Vseobecna poznamka. Europske institucie nie su dokonale. Ako kazda verejna sprava trpia svojimi chorobami. Ale aj napriek tomu, funguju relativne dobre. „

     Relatívne dobre? Oproti ktorým inštitúciám, v nejakých zaostalých krajinách Afriky? V porovnaní s civilizovanými krajinami západného sveta európske inštitúcie fungujú relatívne katastrofálne.

     • Iny Eurouradnik says:

      Vazeny pan asistent,

      vysvetlite mi prosim, preco Vam vadi europsky komisar “nominovany” politikmi clenskeho statu ktori boli demokraticky zvoleni a nevadi Vam minister alebo predseda vlady na Slovensku?

      Ako mozno povazovat Radu EU za nedemokraticky organ, ked je tvorena zastupcami clenskych statov ktori boli demokraticky zvoleni? Mozem iba zopakovat: Je potom aj slovenska vlada nedemokratickym organom?

      Ak porovnavate rozdelenie moci v EU, tak musite dat na prve miesto Radu EU. Komisia a Parlament su az za nim a maju pravomoci v odlisnych oblastiach. Komisia nie je nic ine ako vlada a statna sprava v clenskych statoch v jednom.
      Na strankach europskych institucii najdete podrobnejsie informacie, zjednodusene sa vsak da povedat, ze bez Rady EU sa nic nepohne a v tej rozhoduju VYLUCNE politici voleni v clenskych statoch EU.

      Pokial ide o poberanie vyplaty europskymi komisarmi po urcite obdobie po skonceni funkcie, uvedomte si prosim, ze politicka funkcia nekonci zo dna na den. To je aj dovodom preco slovensky prezident pobera dozivotnu penziu. Vytykat ze europski komisari poberaju vyplatu kratke obdobie po skonceni vykonu funkcie je cisty populizmus.

      Irsko sa stalo prosperujucou krajinou vdaka EU a vdaka Euru. Kto to popiera, zatvara oci pred faktami. Rychly rast neznamena ze si dany stat vytvori tak isto rychlo mechanizmy ktorymi by zabranil krize, prave naopak a to bol aj pripad Irska.
      Slovensko a ine male staty ktore zaviedli Euro z neho rovnako profituju. Prislusnost k EU a tym zaruka istej politickej stability ako aj colna unia a jednotna mena su velmi dolezitymi faktormi pri rozhodovani o umiestneni investicii. Ak by sa rozhodovalo podla vysky miezd ci surovin, vsetky slovenske fabriky by sa rovno stahovali na Ukrajinu.

      Eurofondy treba vyuzit, co sa zial na SK nedeje. Namiesto vymyslania populitstickych nezmyslov o saldovani sa treba koncentrovat na to, aby sa hruby narodny produkt SK dostal aspon na uroven EU. Slovensko by mohlo byt rado, ze po vsetkych nespravne investovanych prostriedkov este nieco zostalo na budovanie krajiny.

      A na zaver by som bol rad keby ste objasnili na com sa zaklada Vase tvrdenie o udajnom “katastrofalnom fungovani europskych institucii”, pretoze toto je hola loz, aj ked by ste Slovensko nezaratali medzi one “civilizovane krajiny zapadneho sveta” ako sami pisete.

      S priatelskym pozdravom
      Iny Eurouradnik

      • robert says:

       Inému euroúradníkovi:
       Milý pane, asi ste si nevšimli, že ak sa oháňate slovom demokracia, asi nevnímate (možno aj nie vašou vinou) že demokracia je tiež len forma totalitného systému, ale založená na inom princípe – akože slobodnej voľby a akože rovnakých príležitostí. Že to v praxi nefunguje, musí vidieť priemerný človek. Je potrebné sa zobudiť, ísť viac do hĺbky a nekonzumovať všetko čo vám oficiálne niekto povie. Vy naozaj nevidíte, že tu existuje skupina oligarchov ktorá z nás pumpuje čo môže, aby sa mala dobre a žila v bohatstve a mala moc . A to aj prostredníctvom Európskej únie a jej orgánov. Veď celá EÚ bola už dávno vymyslená a premyslená, aby pomáhala upevňovať moc mocných rodín a ich prisluhovačov. Pochopte o čom to je – myslite už konečne vlastným rozumom, vlastným a nie tým, čo vám kto predkladá.

  • Kisonay says:

   ………tak toto snáď ani nemôže byť myslené vážne:
   • “Plat” pre komisara po skonceni funkcie sa nevyplaca, aby chudacik mal z coho zit, ale aby nemal motivaciu zarabat si na zivobitie “predavanim” neverejnych informacii, ku ktorym sa dostal pocas svojho funkcneho obdobia. Zverejnovanie tychto informacii je samozrejme zakazane, ale kolko je medzi name takych, co zakazy nerespektuju…
   … takže vlastne dostávajú tzv ” držhubné”……… a to je vyššie ako priemerný ročný plat občana SR… a ešte má niekto tú drzosť obhajovať globalizáciu………

   • Iny Eurouradnik says:

    Nie je to drzhubne a vobec sa to nevyplaca na ten ucel.

    Po skonceni funkcie moze tieto “davky” poberat aj slovensky komisar.

 9. Dušan says:

  S clankom sa da len suhlasit. Obavam sa, ze je ale jedno ci vladne “sudruh” alebo “pan”, vsetko sa na zle obrati. Akakolvek snaha o zmenu je skandalizovana, kriminalizovana a zosmiesnovana majstrami sveta v demagogii. Zial takych demagogov mame plny parlament, a este si za to nechaju zaplatit. Sudruhom uz chyba len generalna prokuratura a keby najvacsi sudruh vedel voperd, ze jeho odchod na prezidentsky flek nepolozi Smer do podstatne nizsich preferencii, tak uz by davno ohlasil ze nim bude, lebo jemu to staci ohlasit a tento tupy narod ho stadovito zvoli. Ale myslim si, ze narod s takou kratkou historickou pamatou ako su Slovaci, si ine ani nezasluzi. Musime padnut na hubu uplne , az kym obersudruh nerozkradne co sa da, bez kontroly opozicie ktora ju realne nema, a potom “mozno” sa slovenskemu stadu rozjasni v tych dutych paliciach.
  Drzim palce p. Sulik, ale som skeptik..zial nemate ziadnu podporu ani u sukmenovcov.. a preto sa sudruhovia smeju na plnu hubu a budu sa zial asi este par rokov…

 10. unmasked says:

  Pane Sulík, vážím si vašich názorů a pohledů na fungování EU, ale řešení je podle mne špatné. Tento moloch se reformovat nedá, nezlobte se, ale jste v řešení jako Váš krajan pan Dubček. Jediné řešení je poslat tento nesmyslný projekt na smetiště dějin. Držím Vám palce.

 11. Dobrý deň pán Sulík,

  ja sa pre zmenu pridám k tým, ktorí Vás za článok nepotľapkajú po pleci. Možno síce súhlasiť s niektorými symptómami, ktoré ste naznačili, diagnóza je však podľa môjho názoru iná. Možno si naozaj niekto myslí, že keby nebolo (euro)peňazí boli by sme v raji. Peniaze nesmrdia, to už tvrdili Rimania a platí to aj tu. Naozaj nie je problém v tom, že z rozpočtu EÚ na roky 2007-2013 môže Slovensko čerpať vyše 13 miliárd. Nebolo by vhodnejšie sa zamerať na to, aby sme predkladali zmysluplné projekty, na to, aby sme boli odolnejší voči korupcii, aby sme mali transparentné verejné obstarávanie, a aby sa prípadné prešľapy darilo odhaľovať a trestať? Určite, prežiť by sa dalo aj bez eurofondov. Hoci tie dnes predstavujú 75% všetkých verejných investícií v SR a bez nich by sa nám darilo dobiehať vyspelejšie krajiny len slimačím tempom. Namietať voči nečinnosti Zatúpenia EK tiež nie je namieste. Stačí ak si pozriete monitoring za posledné týždne. Ak sú v projektoch zistené pochybenia, EK koná nekompromisne. Náklady na daný projekt sa nepreplatia, prípadne sa uplatnia finančné korekcie. Za všetky aspoň pár príkladov: Nástenkový tender, Diaľnica D3 Hričovské podhradie – Žilina, projekt pre dodávku pitnej vody a čističku v okrese Ilava. Ak sú podozrenia z trestnej činnosti, protikorupčný úrad EÚ (OLAF) koná v súčinnosti s národnými orgánmi.

  Priestor na posilnenie demokratickej legitimity EÚ určite existuje. Ale portrét bruselského molocha, ktorý nám samočinne a svojvoľne niečo diktuje, bez toho, aby sme to dokázali ovplyvniť, je skreslený. O viac než 90% právnych predpisov rozhoduje priamo volený Európsky parlament spolu so zástupcami vlád členských štátov, ktorí sedia v Rade. Zloženie Európskej komisie reflektuje výsledok volieb do EP, EP Komisiu kreuje, EP nad Komisiou vykonáva demokratickú kontrolu, môže jej klásť otázky, poverovať, aby v určitých oblastiach konala, môže ju dokonca odvolať. K posilneniu legitimity môže prispeť i to, že v najbližších voľbách do EP na jar 2014 už európske politické strany vyjdú s kartami von a každá z nich predloží voličom aj kandidáta na post predsedu Komisie. Priamo volené národné parlamenty sa vyjadrujú ku každému legislatívnemu návrhu Európskej komisie. Môžu dokonca zablokovať prijatie legislatívy o ktorej sa domnievajú, že porušuje zásady subsidiarity a proporcionality.

 12. Marica says:

  Som skeptická, všetko je tak, ako píšete, ale riešenie je : táto generácia môže pre zlepšenie situácie len vymrieť. Bodka. A keďže to nie je možné, pretože naše školstvo ďalej produkuje “ficovoličov”, / skúste ísť na hospitáciu do nejakého ročníka strednej školy, čo tí študenti vedia…zhola nič / a učitelia? Detto. Keď absolventka Prírodoved. fakulty, odboru fyzika sa bojí ísť zastupovať chémiu do prvého ročníka na strednej…to už je ako so svojimi vedomosťami????
  Kým sa to nezosype a ľudia nebudú mať čo jesť, tak sa to nepohne. Vtedy-hádam-začnú najskôr získavať vzťah k pôde, ktorý im komačovia zničili, keď znárodnili pôdu a potom sa budú živiť naozajstnou prácou. Veľa zdaru.

  • Mila Marica,
   Podla mna je uplne vporiadku, ked ucitel, co nic nevie o chemii realne zhodnoti svoje schopnosti a nejde suplovat hodinu, na ktoru nema.
   Tato tema je ale o niecom inom. A to o tom, ze v sucasnosti nam vladne niekto, co na to rovnako nema, ale svoje schopnosti nezvazil a svoje socialne inzinierstvo neochvejne uplatnuje. Clovek, ktory tvrdi, ze pri pri zvyseni DPH o 1% zvysi cenu potraviny o 3%, pretoze farmar zvysi o jedno, mlynar tiez o jedno a aj obchodnik zvysi cenu …
   Takyto clovek je samozrejme v Bruseli oblubeny, pretoze sa tam streta s ludmi rovnakeho formatu, ludi co vymyslaju velkost uhorky mam na mysli predovsetkym …

 13. Buba says:

  Pán Sulík máte pravdu, ale reálne nevidím, že sa to dá zmeniť.
  My, Slováci sme strašný národ. Nám sa s prepáčením môžu politici vy—ť na hlavu a my ju znovu nastavíme. Čo sa to deje v našom štáte, keď najvyššie politické hlavy si nevážia zákony (napr. vymenovanie p. Čentéša …), ožobračovanie obyvateľstva, úpadoch vzdelávanie, zle nastavené zdravotníctvo, korupcia a my sme ticho? Kedy sa už prebudíme? V iných štátoch by už veľa politikov nie že odstúpilo, ale by bolo odsúdených. Náš štát bude len neustále upadať, onedlho budeme žiť ako v nejakom chudobnom africkom štáte .
  Toto všetko by pomohli vyriešiť len noví neskorumpovaní ľudia, v nových voľbách by mali dostať najviac hlasov. Dať sa do kopy a nie si robiť prieky. Politici, čo sú už dokonca niekoľko desaťročí na vrchole, by mali odísť, už sa väčšina dosť obohatila.
  Schváliť nové zákony a ich aj dodržiavať (prísne tresty za rôzne krádeže, podvody,
  vraždy, korupcie – čo politik, alebo veľkí šéfovia, keď urobia obrovskú chybu, nemôžu byť tiež odsúdení, jednoduchému obyvateľovi sa vyhrážajú aj dajú vysoké tresty už za maličkosť). To koryto musí byť ešte asi veľké plné potravy, keď sa neustále tam držia.
  Neviem si to predstaviť, že je to vôbec možné, že neskorumpovaní ľudia z opozície by sa vedeli dať do kopy (musia pritiahnuť nových, poctivých) a nie sa neustále hádať, obviňovať . V jednote je sila.

 14. Michal says:

  p.Sulik,

  viem, ze eurofondy prudia aj na sukromne ucely, myslím tym zabezpecenie technologii v sukromnych firmach. Nie je toto ta najkvalitnejsia poda pre vznik eurofondo korupcie?

  Ja ako danovi poplatník rozhodne nesuhlasim aby z mojich daní boli dotovane technologie v sukromných firmách. Nechapem totiz , preco by mal jeden vyrobca dotaciu dostat a iny nie. V dnesnom globalizovanom svete je to doslova vysmech danovým poplatnikom.

  Suhlasim aby eurofondy boli pouzite na verejnoprospesne akcie za prisnej kontroly verejensti. A ten vas napad zapoctu platby a prijmu je skvely napad. Ale to by mnohi aj u nas prisli o slusny korupcny prijem. To asi neprejde.

  • Emil says:

   Žiadne eurofondy.
   Nie sú prínosom. Sú donebavolajúcou korupciou.
   Žiadne eurofondy.
   Žiadne dotácie do poľnohospodárstva.

 15. Kmeťová says:

  Rozkrádanie a korupcia je všade.Začínajúc nadnárodne končiac v lokálnej správe. Akurát občan je z toho znechutený a má pocit bezmocnosti. Ja osobne som si povedala, že už do konca života sa nezúčastním žiadnzch volieb. Mám pocit, že som zneužitá a zároveň dokonca sprostá, že takto toto podporujem. Uvažujem, že ľudia sú v uliciach a EU sa tvári, že nič sa nedeje.
  Osobne si myslím, že celý finančný systém takto zneužívaný už to dlho neunesie a bude prevalcovaný reálnou ekonomikou.
  Ono to musí padnúť nejako- celý tento systém. Najvädší problém je to, že ľudia čo vytvárajú hodnoty /nepríklad upečený chlieb, opravená práčka – teda konečný hmatateľný materiálny produkt/ sú veľmi slabo ohodnotení. A ľudia čo produkujú len malú alebo žiadnu pridanú hodnotu, už nevedia čo si vyplatiť.
  V minulosti keď sme chceli viac peňazí na prilepšenie , tak sme zobrali si nejakú brigádu,
  alebo nejakú zákazku. Brigádnik, keď si dnes odpočíta odvody, dane, náklady na dopravu-zistí že sa mu to vlastne ani neoplatilo. Podnikateľ keď si odpočíta tiež odvody, dane, ostatné poplatky a uhradu iného servisu okolo zákazky zisťuje to isté. Ano poctivou prácou sa už zbohatnúť nedá.
  Ono to nejako musí padnúť- prirodzene, pretože žijeme už mimo akýchkoľvek prírodných zákonov.

 16. Jana says:

  Nechápem, prečo pán Brhlovič považuje diskutérku Danku za priaznivkyňu ideí Smeru. Podľa pána Brhloviča je normálne, aby človek, ktorý poctivo pracuje, nemal v prípade choroby nárok na nemocenské dávky? Je smutné, že túto filozofiu zaviedli práve ľavicoví politici v družnej spolupráci s pravicou. Napríklad aj zavedením dobrovoľnosti v platení poistného u SZČO. Namiesto toho, aby upravili výšku odvodov na zvládateľnú úroveň. Alebo zákony majú platiť len pre najdrobnejších? Tí veľkí, mocní a bohatí ich dodržiavať nemusia? Ani samotný štát? Nie je dôsledkom tejto filozofie to, že najväčšie dlhy má štát (zadĺžené nemocnice, štátne firmy), firmy sponzorov a finančných skupín? Je normálne, aby bol drobný človek stíhaný kvôli trebárs 10 eurám, no žraloci s obrovskými majetkami, lukratívnymi dovolenkami a zámkovými sídlami si nesplnia ani odvodové povinnosti?

 17. Ján says:

  Pán Sulík,
  áno aj ja súhlasím s Vasim názorom, ale čo ďalej – tam to končí a bojím sa, že aj pre Vás. Neviem pochiopiť ako môže mať náš slovenský europoslanec plat ako nemecký europoslanec! Prečo potom nemá potom rovnaký dôchodok slovenský aj nemecký dôchodca?
  Veľa vecí je nespravodlivých a zlých, ale podme od seba – volebný systém na slovensku, prečo nie je pomerné zastúpenie? Kde je politická zodpovednosť politikov? Veď už v stredoveku, ten kto sa uchádzal o miesto štatutára, tak založil polovicu svojho majetku a v prípade preukázania korupcie alebo iných prešľapov o to prišiel! a dnes? Súhlasím bojkotujme voľby lebo sú len pre politikov a na ľudí sa potom kašle!
  Načo je nám taká mašinéria úradníkov a skorumpovaných, ktorí Vam prislubia Eurofondy ale, keď … Vieme koľko zarábajú politici vo svete, zverejňuje sa aký má plat Merkelová, ale našich údaje nevieme. A pýtam sa prečo, veď sú platený občanmi tohto štátu!?
  Neviem ako môže štát fungovať na deficite, neviem!!! Skúste fungovať vo firme alebo len v domácnosti s mínusovým rozpočtom! Veď to je choré! To jasne ukazuje, že ľudia, ktorí riadia túto krajinu nič nevedia a žiaľ takých si volíme. Nech povie pán Fico alebo Kažmér či ako sa volá, či dokázali doteraz dať oni chlieb zo svojej činnosti aspoň jednému človeku. Nevedia čo je to podnikať na Slovensku, tvária sa, že tomu rozumejú a výsledok je tu! Nech sa idú pozrieť napríklad do Estónska alebo Lotyšska! a kde boli tieto krajiny, keď sme štartovali túto “demokraciu”! Platíme obrovské dane na slovensku, viac ako dáni alebo Nóri a ako to vyzerá! Vyzerá to preto tak, lebo je tu obrovská korupcia, policajné velenie je nominované vládou, takže logicky sa tu nikdy nič nevyšetrí. O súdoch ani nehovorím!
  A ešte jedna myšlienka, že opozícia je tu len na parádu, aby sa nepovedalo! Ale pochopte to nám občanom je málo, lebo náš život sa zhoršuje a cítime, že to všetko robíte pre seba, pre politikov! Ved ako je možné, že napríklad Dzurinda tu “vládol” 10 rokov a este je v politike, nič pre ľudí nedokázal. Tak títo ľudia čo tu boli a nič nedokázali urobiť pre ľudí by sa mali stratiť zo sveta. Veď to je choré, vlady sa tu menia, vždy sú to známe firmy – ľudia sa majú horšie a tvárime sa, že to funguje!! Veď takto nemôže fungovať táto krajina!!! Zaveďme si systém ako vo Švajčiarsku, referendový systém schvaľovania podstatných vecí a vláda má len mandát na realizáciu voľe ľudu!
  Prestaňte aj vy pán Sulík vytvárať neplodné hodnoty . ale zmeňte túto krajinu, lebo u Vás ako u jediného vidieť snahu sa nejako pobiť za niečo lepšie.

 18. Vlado says:

  Problémy pomenované presne. Trhový mechanizmus – každý trhne čo môže bez ohľadu na rovnicu Má dať = Dal. Žiaľ nie je to len slovenský problém. Obdobu najdete v Amerike, Rusku, Kanade a predpokladám že aj na Antarktíde. Možno jestvuje krajina kde morálka a slušnosť je na prvom mieste, ale jedno viem iste – nie je to na planéte ZEM!! MEMENTO AMEN

  • To je taky typicky pohlad Slovaka na podnikatela. Podnikatel kradne, vykoristuje a ako obchodnik chce za kazdu cenu obrat zakaznika.
   Skus zamestnat dvoch.troch ludi, snaz o to, aby prisli kazde rano na cas do roboty, aby po cely cas riadne pracovali.
   Skus sa kazdy den usilovat o priazen zakaznika, skus denno-denne predat svoju sluzbu ci vyrobok. To vsetko pod zlovestnym pohladom medii, kontrolorov a vlady (ti vsetci si tiez myslia, ze si zlodej).
   Skus nacas zaplatit vyplaty, dane a polplatky.
   A ked to tak vydrzis 10 rokov, potom kritizuj.
   Zatial vsak plati, ze ludia co su vystaveny trhovemu mechanizmu su ti, co tu zamestnavaju najviac zamestnancov a to vsetko bez jedinej podpory statu a neustaleho osocovania.

 19. Tomáš says:

  Dobrý článok. Navrhnutý prístup slovenska k eurofondom sa mi páči. Je to ale príliš elegantné a transparentné riešenie na to, aby sa k nemu tento tupý národ niekedy dopracoval.

 20. Peter Brhlovič says:

  Diskutérka Danka je jasný príklad toho, o čom som písal naposledy: Mentálne priaznivkyňa „ideí“ Smeru a SNS, ale Vaša ešte odhodlanejšia priaznivkyňa… Nuž, nenechajte sa otráviť…

 21. Vo vela veciach mate pravdu a presne jak vravite , vsetci to aj vidime. Ale bud sa ludia boja to zmenit alebo naozaj tu medzi nami zije vacsina menej inteligentnych, ze tak musim nazvat, ked stale fandia aj podla prieskumov tu stale vladnucemu mlademu meciarizmu . Je to az zaujimave ,ze nepoznam nikoho vo svojom okoli ( a to sa nepovazujem za nijakeho nadpriemerneho cloveka) kto by tejto vlade doveroval a aj napriek tomu stale su na spicke.
  Drzim Vam a Vami podobnym palce naozaj na radikalnu zmenu pretoze tymto smerom nasa zivotna uroven ,mam na mysli vacsiny obyvatelstva nie vyvolenych pojde dolu vodou a cela socialna demokracia a moznost pre lepsi zivot bude patrit len vyvolenym blizkym vladnucej garde. Nemusime si klamat korupcia vzdy bola aj bude ale to co sa deje u nas je cista zlodejina, uz budeme jak v mexiku.

 22. robert says:

  Pán Sulík,
  v tom čo píšete o EÚ máte pravdu, no chýba v tom pohľad človeka nezasiahnutého “vysokou” politikou. Viete, poviem to hlúpo – Ak vidím ľudí kúpajúcich sa v bahne a skočím medzi nich. Budem aj ja v tom bahne a od bahna? Určite že budem a určite sa zablatím (zaseriem)…No a to sa žiaľ stalo aj Vám. Skočili ste tam. Vedeli ste že to tam smrdí a smrdelo, pretože dnešná politika je chorá od základov – je nereformovateľná, ako bol nereformovateľný socializmus. Ak toto pochopíme, budete na tom lepšie. Ak pochopíme, že ani tí bruselskí a aj tí naši politici sú nám na nič, pretože neprinášajú skutočné riešenia a ich ambíciou nie je slúžiť, ale mať výsady a výhody, tak potom sa niečo môže zmeniť. Ale zmena nemôže prísť “z hora”. Ľudia musia pochopiť, že politici sú len bábkami – vykonávateľmi vôle iných – priamo či nepriamo. A ak tvrdíte, že : ” Národná rada SR, ktorej poslanci boli riadne zvolení a majú skutočný mandát od občanov… tak sa hlboko mýlite, pretože celé parlamentné voľby sú jedno nechutné divadlo, podvod na občanoch, ktorí si myslia že volia slobodne a demokraticky. Keby si ale uvedomili ako je postavený volebný zákon a ďalšie zákony, možno by si uvedomili , aká pasca je na nich pripravená. Takže jediné riešenie je, že sa musíme prebudiť , vymaniť sa konečne z bludov ktoré nám tu servírujú že je tu demokracia, sloboda a neviem aké hlúposti. Triezvy človek vidí čo sa deje a vy politici ste v tom až po uši. Žiaľ.

 23. Marián says:

  Je to všetko pravda a je to problém. Súhlasím. Ale s týmto sa do parlamentu už nedostanete a teda s tým nič neurobíte(ako teraz keď nemáte ani klub). Najprv treba vyhrať voľby so 40% a potom to zmeniť. Ale na tých 40% musíte ľudí namotať na niečo iné, čo viac frčí…. to čo chcú ľudia počuť: 2násobné platy, istoty… Ináč si radšej založte občianske združenie, napr. Bič antiBruselský, to bude populárnejšie, praktickejšie a úspešnejšie.

  • Jano says:

   Tak. A v týchto pár vetách je vystihnutá “chorosť” terajšieho politického systému. O tom, ako žijeme dnes a ako budú žiť naše deti rozhoduje masa tých, ktorých najviac zaujíma “plné brucho” a to čo najplnšie a čo najskôr. Samozrejme bez pohnutia malíčkom.
   Vtip je v tom, že nie len “brusel” korumpuje národných politikov. Tí totiž – vďaka systému “víťazí väčšina hlasov a nie väčšina rozumu” – korumpujú svojich voličov sľubmi o sladkých koláčoch bez práce….

 24. Jozef Brodniansky says:

  Držím palce vo všetkom, trochu ubrať o homosexuáloch a marihuane (Sk na to nie je pripravené a masírovanie hláv SMERom a KDH ohľadom tohoto … )
  K téme europoslancov, ich platov a pracovnej doby – to fakt neexistuje spôsob ako toto zaraziť ?? – niečo na túto tému by sa ušlo aj našim poslancom ! Nech skúsi robotník ale aj pracovník v administratíve hociktorej firmy neprísť do práce, zdriemnuť si alebo svojvoľne odísť. Môže považovať za obrovské štastie ak sa to obíde len krátením odmien ak nejaké má alebo napomenutím – ak nie pri prvom prípade tak v druhom na sto percent má padáka / a bez odstupného – veď porušil pracovnú morálku

 25. Miriam says:

  Škoda len, že tu nie je link na video o tom ako sa ráno poslanci EÚ zapisujú (príp, zapisujú svojich kolegov) a rovnako ako prišli, tak hneď odchádzajú, pričom im za uvedený deň prináležia ešte mnohé ďalšie príplatky. Videla som tento dokument, bolo to drsné, no ešte drsnejšie, keď vyhadzovali na ulicu redaktora, ktorý to nakrúcal, resp. sa pokúšal hovoriť s poslancami, pričom títo zväčša pred kamerou zdrhali. Ak sa ešte niekde toto video nájde, prosím, priložte ho sem, resp. pošlite svojim známym. Vďaka

 26. Juro Kiaba says:

  Asi pred dvomi týždňami som prišiel k záveru, že našu porevolučnú česť a hrdosť zničili eurofondy. Práve oni ničia našu morálku neustále odkedy ich môžme poberať. Je to ako by nám dávali drogu, alebo rakovinou kazia našu morálku.
  Ale je na to liek. Mnohí z nás majú morálku v sebe zakorenenú viac ako iní a dokážu rozpoznať takéto choroby. Najlepším vzorom v tejto dobe mi je pán Tomáš Baťa a jeho morálne hodnoty rozšírené so zdravým rozumom aj na okolie na zamestnancov na 20000 študentov jeho školy práce.

  Máte pravdu pán Sulík. Môžme sa k našej morálke vrátiť aj keď sme si ju už prestali skoro všímať. Potrebujeme ju totiž k čestnému životu. A je to jedna z najvyšších hodnôt, ktoré v živote máme. SLOBODA. MORÁLKA. CHARAKTER. PRAVDA.

  Držím Vám palce.

 27. Dodis says:

  Riso,presne pomenovane! Dobry clanok,posuvam dalej!

 28. Ivan Mačura says:

  Výborný článok. Ako hovorí jeden Nór, ľudí treba občas prefackať faktami .
  Potom demagógovia aspoň na nejaký čas stíchnu.
  V článku mi veľmi chýba napojenie a vplyv eurofondov na každoročný rozpočet SR a jeho vplyv na kriminálne zväčšovanie dlhov SR všetkými vládnymi garnitúrami.
  Dlhy, ktoré občania SR budú v budúcnosti platiť, občanov zatiaľ nezaujímajú. Politici ich na dlhy neupozorňujú.
  Navrhujem, aby predstavitelia SaS pred každým verejným vystúpením prehlásili tak, ako v každom svojom prejave prehlasoval rímsky senátor Marcus Porcius Cato od roku 157 pr. n. l. (…Kartágo musí byť zničené.) myšlienku, že predchádzajúce vlády každého pracujúceho občana SR zatiaľ zadĺžili asi 17 000 eurami.
  Bloger SME Ivan Mačura, Nitra

 29. ivan says:

  Skvele bratku, dobre vystihnuté. Je to len o tom ako nadzgat bankam vrecka.

 30. Róbert says:

  Eurofondy, ihriská a zlodejská propaganda

  Pri napísaní tohto blogu som si zaspomínal na svoje detstvo, bývam v dedine cca s 300 obyvateľmi, z toho polovica, ale odchádza za prácou niekam ďaleko a majú tu už len trvalé bydlisko.

  Keď sme bolí mali chlapci, tak jediná vec čo nás zaujímala bolo ihrisko, na ktorom by sa dal hrať futbal, keďže v takej malej dedine veľké ihrisko nebolo udržiavané, tak sme si ho museli pokosiť len my (asi ¼ plochy veľkého ihriska, lebo na zvyšnej ploche sa pásli 2 starostove kravy, niekedy aj na tom našom pokosenom 🙂 ….možno že niekomu je to dnes smiešne, ale taká bola vtedy realita. Obec (alebo skôr starosta) dala pokosiť ihrisko raz do roka a to len kvôli senu(pre kravy). Ale tak chalani z obce si ho kosili počas zvyšného roka, a viac nám ku šťastiu nechýbalo. Cez letné prázdniny sme hrali futbal skoro každý deň až do tmy.

  Dnes je situácia úplne iná, na ihrisku sa už nepasú ani kravy a postavili nám multifunkčné ihrisko za „EUfondy“ na strategickom mieste v centre dediny (za 38 000 eur!), hneď za domom smútku (ten sa pre zmenu zrekonštruoval z bývalej krčmy), a z bývalej škôlky máme dnes krčmu. Všetko je dnes na hlavu. Už netrpezlivo čakáme na otvorenie toho ihriska.

  Ešte aby som nezabudol samozrejme z „EUfondov“ nám „zrekonštruovala“ jedna firma kultúrny dom (zateplili a vymaľovali z vnútra a zvonku + externé pódium na slávnosti) za „európske“ peniaze(cca 100 000 eur). Raz do roka sa ten kultúrny dom využije…ďalšie dobre investované peniaze.

  A prečo tie EUfondy v úvodzovkách? Ešte stále väčšina ľudí na Slovensku si myslí, že EUfondy, že to sú peniaze skoro zadarmo! To nikto sa nad tým nezamyslel, že dnes vám nikto peniaze zadarmo nedá, je to proste jedno obrovské sofistikované zlodejstvo, ako si Brusel podmaní vlády a ich spriaznené firmy. V minulosti, keď si chcel niekto podmaniť územie a ľudí, tak sa bojovalo na frontoch a dnes sa bojuje sofistikovanejšie, ľudia si to ani nevšimli! V konečnom dôsledku tie peniaze sú naše, my tie peniaze vraciame späť ani o tom nevieme. Len je tu jedna finta, Brusel nám prikazuje kam ich máme minúť a akým spôsobom. A tu je ten hlavný problém. Obyčajný človek vidí najlepšie, kde by sa mali investovať peniaze, v čom zaostávame za priemerom EU, ale nenormálni vidia len OH, multifunkčné ihriská a najnovšie futbalové štadióny (a tieto veci spájajú jedného bývalého futbalistu a EU poslanca= Dušana Galisa, intelektuála na pohľadanie) a veľký športovec Vezír 1001 nad tým drží ochrannú ruku.

  Ukážem to na príklade malej obce, ale to isté platí aj vo väčšom meradle (Slovensko)!

  Prístupové cesty do dediny (vlastne aj v dedine) sú také dezolátne z oboch strán, že to si nepamätajú už ani starší ľudia, kto nevidel neuverí. Nie je tu dokončený vodovod. Kvôli šetreniu tu v lete svietilo verejné osvetlenie len 2 hodiny večer(aby zostalo na platenie úverov z bánk a mzdy zamestnancov obce). Ale máme vymaľovaný kultúrny dom a máme aj multifunkčné ihrisko, tieto 2 životne dôležité veci za vyše 4 000 000 Sk! Dokonca sa našli peniaze aj na 200 000 Sk odstupné bývalému starostovi.

  Keby mi niekto povedal ako malému decku, že raz v našej malebnej dedinke budeme mať ihrisko za 1,2 milióna Sk, tak by som sa mu vtedy vysmial do očí. A viete čo je na tomto všetkom najhoršie? Proste, že občania sa k tomu nemajú šancu absolútne vyjadriť! A keď občania nemajú právo sa vyjadrovať na úrovni obce, tak na úrovni štátu je to už nemysliteľné!

  A ďalšia vec, nemôžu sa k tomu vyjadrovať ani starostovia obcí, dostanú na výber od vrchnosti:

  1.)Chcete mať opravené námestie v obci? (v každej dedine ho máme, pozrite sa po Slovensku)

  2.)Chcete mať zateplený KD? (deto)

  3.)Chcete mať multifunkčné ihrisko? (deto)

  Ak áno musíte súhlasiť s našimi (fašistickými a predraženými) pravidlami a bodka! Ak odpovedia nie, tak obec nemá nič! Nepoznám takého starostu, že by to niekto odmietol.

  Poznáte niekto spoločnosť BOROLO.sk sídlo Sobrance? Naša obec jej zaplatila 2500 eur za „služby súvisiace z riadením projektu viacúčelového ihriska“ mimochodom obec jej platí 900 eur ročne ani nevieme začo, ale obec asi nemá na výber, zákon je zákon!

  Ja sa pýtam koľko takých BOROLOV na Slovensku máme? Viem že ihrísk, kultúrnych domov a námestí máme už asi v každom meste a dedine. Ja čakám kedy si konečne niekto založí “Borolo” na rekonštrukciu cestnej komunikácie ! Najprv ale niekto musí vymyslieť ako sa na tom dá dobre nabaliť, takže ak chcete mať opravené cesty, tak skúste im pomôcť vymyslieť sofistikovaný systém, aby ničnerobiace neziskovky mohli prísť k dobrým peniazom oficiálnou cestou. Ale ešte chvíľu musíme asi počkať, mám info, že predražené ihrisko ešte nie je v každej zapadnutej dedinke.

  Asi sme ozaj stratená generácia, keď som ako malý chcel hrať futbal, ale nemali sme poriadne ihrisko, a teraz keď chcem jazdiť po normálnej ceste, tak nemám poriadnu cestu, ale mám parádne ihrisko 🙂

  Na záver mám pre vás jednu skladbu od Suverena: Propaganda

  Teľo mi scel (eRKej)

  Čítajte viac: http://katus.blog.sme.sk/c/323006/Eurofondy-ihriska-a-zlodejska-propaganda.html#ixzz2VN50c3SE

 31. jaro says:

  Pán Sulík,
  vážim si Vaše názory, no neznamená to, že s každým automaticky súhlasím:
  “všetky eurofondy (s výnimkou nárokovateľných v poľnohospodárstve), na ktoré budeme mať po uplatnení prvého bodu nárok, presmerovať do výstavby diaľnic.”
  Určite by sa mnohí bratislavčania potešili tomu, ak by sa po diaľnici mohli zviezť čo najďalej a najplynulejšie, keď chodia na víkendy navštíviť na východ rodičov a kamarátov z detstva. No mňa skôr trápi žalostný stav cesty 1. triedy, po ktorej denno-denne dochádzam do práce. Myšlienku, že diaľnica je jediná spása našej krajiny, tiež nepovažujem za šťastnú. Stačí sa pozrieť aktuálne napr. na stránku sppolocne.sk/sk/ kde sa o nejaké drobné z nadácie veľkej spoločnosti uchádza množstvo dobrých nápadov od ľudí, ktorí na Slovensku žijú a najlepšie vedia, čo treba. Myslím, že veľa týchto nápadov by sa hravo dalo zaplatiť hoci len desatinou sumy, ktorá sa ročne “uleje” na eurofondoch. Každopádne, na delenie eurofondov traba mať cit, no súhlasím s Vami, že tí, ktorí o ich delení rozhodujú majú často ten cit posunutý k “vlastnej veci”.

 32. Jozef Kostelanský says:

  Hoci som konzervatívec, volil som vo voľbách Sulíka a neľutujem. Dejiny robia totiž jednotlivci, a nie stádo volov, čo idú bez rozmýšľania na porážku. Držím palce.

 33. Vilo says:

  Ste naivný ako Jerguš Lapin v bábkovom divadle. Ale človeka poteší ak stretne iného, kto sa aspoň na tu korupciu eurofondov pozerá rovnako. Ľudia si neuvedomujú, že rozkrádanie a korupcia je tá menšia stránky veci. To najhoršie je to, že eurofondy sú v podstate naše sociálne dávky, ktoré tak odsudzujeme u cigánov. Ani cigánom nepomáhaju ani nám nepomôžu!
  Sledujte Orbána!!!! Našiel spôsob ako z toho von !!!! Maďarsko začína rásť a bude rásť najbližších 20 rokov. Na vlastnej ekonomike a podhodnotenej mene!

 34. Peter says:

  Richard, výborný článok, veľmi trefný. Žiaľ, drvivá väčšina občanov SK o tom nemá ani tušenie, resp. ich to nezaujíma resp. žijú presne v tom omyle, o ktorom ste písali (penieza z EÚ nie sú naše, spadli z neba, máme ich zadarmo). tento slovenský národ sú, žiaľ, naozaj ovce. Tragédia tejto krajiny. Držím Vám palce, len tak ďalej.

 35. Danka says:

  Pán Sulík, držte sa a nenechajte sa otráviť nepriaznivcami, a tými, čo Vám osobne, aj Vašej strane hádžu polená pod nohy. Vysvetľujte, bojujte, poukazujte na ten Augiášov chliev, na ktorý sa premenila naša nádherná, hoci malá krajina. Už veľa Vašich nepriaznivcov, prišlo na to, že Vaše slová sa potvrdili. to musí uznať každý, kto nemá maslo na hlave a vie si zrátať, koľko je dve plus dve. Bohužiaľ, že naši, hlavne starší ľudia , si nevidia ďalej od nosa, nepozerajú na budúcnosť. Sú to tí, ktorí žijú len pre dnešok a budúcnosť je im ukradnutá. je to presne ten model, keď podnikateľ vyplatí cez výplatnú pásku min. mzdu / z tej idú samozrejme všetky odvody, zvyšok dá zamestnancovi keš. / ten je vysmiaty, pretože dostane slušnú sumu nezdanenú, alebo si za tú čiastku môže vybrať tovar. Lenže, toto sa mu vypomstí , a to veľmi škaredo, ak nedajbože, človek ochorie, alebo odíde do dôchodku, Iné mu nezostane, len oči pre plač. Pretože, nemocenská nijaká, dôchodok – žobračenka. Tu je ten problém. Takýmto tiežpodnikateľom treba klepnúť po prstoch, a hlavne, znížiť dane a odvody, potom by neklamali a nepodvádzali štát ani zamestnávatelia, ani SZČO , ktorí pracujú len sami na seba. A molochom, ako KIA, nedávať žiadne daňové prázdniny, nedať sa vydierať cudzmi firmami, že odídu, ak im štát neprispeje na zamestnávanie našich ľudí. Ak chceš, hybaj do čerta, máme tu našich podnikateľov, ktorým môžeme pomôcť. treba podporiť malých živnostníkov, začínajúcich podnikateľov, uľahčiť a nie zhnusiť podnikanie, podporiť znova poľnohospodárstvo, pretože ten hnus, čo sa dováža, sa nedá jesť. Krajina, ktorá nemá potravinovú sebestačnosť, stáva sa otrokom druhých. Stáva sa vydierateľnou.