Richard Sulík na témy slovenská politika, Európska únia a ekonomika.

Európska centrálna banka likviduje spoločnú menu | Videoblog

Richard Sulík: Európska centrálna banka systematicky likviduje našu spoločnú menu Euro, a to tak, že používa rôzne nástroje, ktoré buď by používať nemala alebo by ich mala používať správnejšie. Ako prvé a najdôležitejšie, základná úroková sadzba bola zrazená na 0 %. Všetko má svoju cenu, aj peniaze, ale nie v tomto prípade. Tým, že Európska centrálna banka má monopol na …

… vydávanie peňazí, tak si môže aj monopolne stanovovať cenu a povedala 0 %. To znie síce dobre, ale v podstate už len hlupáci dnes šporia, neoplatí sa šetriť, neoplatí sa odkladať spotrebu do budúcnosti, naopak oplatí sa robiť dlhy. A takto nemôže fungovať žiadna spoločnosť a, samozrejme, využívajú to najmä štáty. A preto na jednej strane Európska únia deklaruje, že už by sa malo naozaj šetriť, ale skutočnosť je taká, že všetky južné štáty robia stále viac a viac dlhov – Španielsko, Portugalsko, Taliansko, Grécko. Všetci majú rekordné stavy dlhov.

Európska centrálna banka kúpou štátnych dlhopisov predlžuje agóniu

Ďalšia vec, Európska centrálna banka vykúpila za jeden bilión eur, to je tisíc miliárd, štátnych dlhopisov. Nesmie kupovať štátne dlhopisy, vykúpili štátne dlhopisy, Európska centrálna banka už nemá pomaly aké štátne dlhopisy kupovať a takto len predlžujú tú agóniu. A, samozrejme, tým, že na jednej strane vykupujú štátne dlhopisy, na druhej strane, dlh štátu, verejný dlh veľa nestojí, takmer nič, to je také silné lákadlo pre štáty sa zadlžovať, že nejaký Pakt stability a rastu, to je v podstate len bezzubé opatrenie, taký papierový tiger. To, samozrejme, nikto z južných štátov neberie vážne.

Začiatok konca

A do tretice, Európska centrálna banka znížila povinné minimálne rezervy takmer na nulu, čím je vlastne stále viac a viac peňazí v obehu a toto neskončí dobre. A Mario Draghi, ja teda pochybujem, že by o tom všetkom nevedel a skôr tu vidím taký jeho zámer alebo prinajlepšom nedbanlivosť, že je mu to ukradnuté, ako to celé dopadne. Ale to, ako sa to celé vyvíja, je mimoriadne nebezpečné. V tom, že je stále viac peňazí v obehu a jedného dňa, keď bude mať Európska centrálna banka vo svojich aktívach príliš veľké množstvo štátnych dlhopisov, tak investori prestanú veriť mene, ktorá sa volá Euro, začnú sa jej zbavovať a to bude začiatok konca. A vtedy aj vyletí inflácia, vtedy sa začne znehodnocovať mena, a potom sa ešte len budeme čudovať.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

 1. fanda says:

  Pacia sa mi Vase trefne hodnotenia situacii z nadhladu, ale priznam sa ze nie vsetkym ekonomickym suvislostiam plne rozumiem. Napr. ako si mam v praxi predstavit ze investori prestanu verit Euru a zacnu sa ho zbavovat? Dalej casto tvrdite ze Euro je pre juzne krajiny prilis silne, mohli by ste to niekedy hlbsie vysvetlit?
  Dakujem a drzim palce.

 2. libertarian says:

  “A Mario Draghi, ja teda pochybujem, že by o tom všetkom nevedel a skôr tu vidím taký jeho zámer alebo prinajlepšom nedbanlivosť,”

  – pan Sulík, Vy ste ekonom a chytrý človek. Ved toto nemôžte myslieť vážne.
  Graghiho motivácia takto konať je jednoduchá, logická a (z jeho uhľa pohľadu) aj správna. Draghy chce držať minimálne úrokové miery dlhopisov, a tým zachrániť vlády štátov pred krachom. Že týmto zničí menu Euro je pravda – ale čo už politikom záleží na tom, ked potrebuju chrániť vlastnú moc a kožu ?!!! Padne Euro, a vládne dlhy sú zrazu “splatené”.

 3. Martin says:

  Zdravim,

  Uplny suhlas.
  Vyspely svet sa ruti do obrovskej krizy, ovela horsej ako v 2007/08. Otakou nie je ci, ale kedy…..Ron Paul speaks out! Economic Collapse is Happening Now! Protect Yourself

  https://m.youtube.com/watch?v=FIylvp8PTwM