Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Daň z dividend a registračná daň na vozidlá sú na smiech
Richard Sulík na témy slovenská politika, Európska únia a ekonomika.

Daň z dividend a registračná daň na vozidlá – Podvodníci budú mať čo rozkradnúť | Richard Sulík pre Týždeň.sk

Registračná daň na vozidlá | Rezort financií nedávno predložil do medzirezortného pripomienkového konania novelu zákona o dani z príjmov. Jedným z opatrení, ktoré táto novela zavádza, je daň z dividend na úrovni 15 %. Tá bola pritom pred dvanástimi rokmi zrušená práve kvôli veľmi nízkym výnosom. Ďalšou nehoráznosťou z dielne ministerstva financií je registračná daň na vozidlá.

Podľa Richarda Sulíka ide o krátkozraké opatrenia, z ktorých kričí strašný diletantizmus. Ako vraví, najhoršie je, že sa to deje v čase, keď vláda čelí miliónovým DPH-áčkovým podvodom. Daň z dividend a registračná daň na vozidlá tak opäť poslúžia len ako nástroj na žmýkanie peňazí zo slušných ľudí, aby mali podvodníci spriaznení so stranou Smer čo rozkradnúť. Viac o nových daniach sa dozviete vo videoblogu Richarda Sulíka pre Týždeň.sk.

Socialistické maniere Petra Kažimíra

Minister financií SR Peter Kažimír nás obšťastnil novými daňami. Neviem, kde na to došiel, ale to sú také socialistické maniere zvyšovať dane tým, ktorí sú úspešní. Ale veľmi ma prekvapuje to načasovanie preto, lebo práve v čase, keď Slovensko rieši miliónové DPH-čkové podvody kryté najvyššími miestami, konkrétne ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, teraz má tú drzosť a odvahu zvyšovať dane slušným ľuďom, to teda už chce veľa zaslepenosti. To je jedna vec.

Daň z dividend ľudia obchádzali

Druhá vec je, akou formou idú zvyšovať dane. Konkrétne je to zavedenie dane z dividend, ktorú sme pred dvanástimi rokmi zrušili, lebo výnosy z nej boli veľmi malé. Ľudia ju totiž obchádzali a keďže obchádzali túto daň, spolu s ňou obchádzali aj daň z príjmu, a to sa nakoniec ukázalo. Keď sme v roku 2004 zrušili daň z dividend a znížili na 19 % daň z príjmu, tak počas dvoch rokov medzi 2003 a 2005 sa takmer zdvojnásobil základ dane. Čo dokazuje, že podnikatelia začali peniaze priznávať a začali z nich platiť tú 19-percentnú daň. Teraz sa stane opäť to, čo bolo do roku 2004, budú sa tejto daňovej povinnosti vyhýbať.

Registračná daň na vozidlá – čistá nehoráznosť

Ďalšia daň, to je registračná daň na vozidlá. To je čistá nehoráznosť. Za auto, ktoré má viac ako tristo koní zrazu treba platiť až 6000 eur. To sú strašidelné veci, čo títo ľudia navymýšľali a opäť je to zle, lebo Európska únia požaduje, aby na staršie autá bol nejaký percentuálny pokles, ten aj je. Čiže na 16-ročné auto to už nie je 6000 eur, ale iba nejaké 2 % z tejto sumy. To znamená, že ľudia budú dovážať nejaké staré šunky namiesto toho, aby si doviezli nové bezpečné auto. A toto je tiež strašne krátkozraké a strašný diletantizmus z toho kričí, ako minister financií škodlivo mení daňový systém. A úplne na smiech je, že potrebuje vyžmýkať zo slušných ľudí čím viac daní, aby to potom nejaký DPH-čkoví podvodníci krytí ministrom vnútra mohli rozkradnúť. No, čisté Kocúrkovo.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.