Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Čírené maslo, vec v kuchyni fest potrebná
Richard Sulík na témy slovenská politika, Európska únia a ekonomika.

Čírené maslo, vec v kuchyni fest potrebná

Všetky tie reči o nezdravom masle a zdravých omega-tri-kyselinách sú len reči. Žiaden top kuchár nevarí bez masla. Lenže, maslo začne dymiť už pri cca 160 stupňoch a preto ho treba číriť. Najlepšie vo veľkom.

Zoberiete 5kg kus masla (nielen, že je lacnejšie, ale aj nemáte pakáreň s rozbaľovaním 250g kúskov) a dáte ho do hrnca na najnižšiu alebo druhú najnižšiu teplotu (na spodku hrnca je teplota cca 50 stupňov, najlepšie zmeráte infračerveným teplomerom). V žiadnom prípade nemiešať, nezakrývať, nič nepridávať a neponáhľať sa.

Po štyroch hodinách (aj ked je už celé maslo roztopené, nechajte ho aspoň pol hoďku pri tej teplote) máte na spodku liter mlieka a vody, potom 4 litre tekutého čistého masla (99,5% tuk, zvyšok cholesterol, trochu vody a trochu vitamínov) a hore znečisteniny, ktoré opatrne odstránite. Čisté maslo prelejete do menšej nádoby a potom do téglikov (musíte to robiť sakra opatrne, aby sa mlieko neprimiešalo), necháte stuhnúť, zatvoríte a zamrazíte (vydrží celé mesiace). A je to.

Keď budete najbližšie pražiť cibuľu, skúste na takomto masle. Takisto rizoto, orzoto, cestoviny, kukurica z konzervy (najlepšie pol na pol s olivovým olejom) a kadečo iné. A hranolky smažené v čírenom masle, to je úplná pecka, rezne rovnako.

Čírené maslo - recepty

Komenty k článku nájdete tu >>

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.